Спеціальні потреби

Заходи Обами щодо бюджетного дефіциту та економіка США    


Президент Обама повідомив про створення спеціальної понадпартійної урядової комісії з метою стримання подальшого зростання дефіциту федерального бюджету США. Економісти кажуть, що безконтрольне витрачання коштів може підірвати майбутній розвиток американської економіки. Президент прагне скорегувати давній фінансовий дисбаланс у час коли ситуація у глибоко пораженій кризою американській економіці аж ніяк не виглядає заспокійливою.

Президент Обама, виступаючи у Білому Домі, безкомпромісно заявив, що будь які витрати з дефіцитного бюджету не допустимі:

«Якщо ми не вдамось до дій то цей структурний, дедалі зростаючий, дефіцит - рекордний дефіцит - скує нашу економіку. Це затьмарить наше майбутнє і це буде непосильним тягарем для кожної дитини в Америці».

Президент Обама підписав урядову постанову про створення державної комісії, в яку входять представники обох - Демократичної і Республіканської – партій і завданням якої є знайти вихід із ситуації для збалансування федеральних розходів із податковими надходженнями.

Очолюють комісію демократ Ерскін Боулс, який служив керівником адміністрації за колишнього президента Біла Клінтона, та колишній сенатор-республіканець із штату Вайомінг Алан Симпсон.

Президент Обама сказав, що він попросив Боулса і Симпсона опрацювати і представити чіткі рекомендації для покриття витрат на усі федеральні програми до 2015 року та для «значного поліпшення фінансової картини на довшу мету».

Понад половина усіх федеральних витрат країни йде на, так звані, цільові програми: соціального забезпечення для пенсіонерів та медичні державні дотації для бідних і похилого віку людей. Скорочення цих програм не популярне серед американців і не має підтримки.

Президент Обама пропонує також заморозити з початком наступного року решту усіх витрат із федерального бюджету. Втім це само по собі не зможе ліквідувати бюджетний дефіцит уряду, який торік становив понад один трильйон доларів і, як передбачають, цього року буде не меншим.

Втім вже є нові ознаки сповільнення на американському ринку праці, що вказують, з погляду аналітиків, на спад одужання економіки. За минулий тиждень отримано 473 000 прохань по безробіттю, що на 31 000 вище у порівнянні з попереднім тижнем.

Головний економіст дослідницької компанії Global Insight Наріман Бехравеша пояснює:

«Після значного поступу у налагодженні, чи принаймні поліпшенні ситуації в трудовому секторі, ми трохи відступили. Це не можна назвати незвичайним явищем. Коли досягнуто поворотного пункту ( в економіці після рецесії), поступ не є сталим. Можна сказати, що це: два кроки вперед, а один назад. І я гадаю, що саме тепер ми бачимо цей крок назад».

Аналітики вказують, що важливий Індекс економічних очікувань консалтингової компанії Conference Board підвищувався 10 місяців поспіль, щоправда, останніми місяцями він дещо сповільнився. А стрімке зростання цін на енергоносії позначилось на підвищенні оптових цін у США в січні на 1.4 % - тобто воно підскочили вдвічі вище, ніж це передбачалось.

XS
SM
MD
LG