Спеціальні потреби

Ющенко пояснює зміни, а експерти передбачають фальсифікації


Віктор Ющенко, після шквалу різкої критики щодо підписання ним змін до закону «Про вибори президента» змушений був пояснювати, чому зробив такий крок.

За словами президента, десять днів тому він отримав інформацію про те, що одна зі сторін-учасниць виборів, якщо побачить, що програє, почне відкликати своїх представників з виборчих комісій.

Ющенко погодився, що зміни до закону були внесені дещо пізно, але ними передбачено інструментарій, який не дає можливості блокувати роботу дільниць усіх рівнів, вважає він.

Втім, міжнародні експерти не поділяють аргументів щодо запобігання фальсифікаціям і вказують, що новий закон може призвести ще до більш серйозних фальсифікацій.

Як заявив глава Парламентської асамблеї ОБСЄ Жоао Соареш: «Ми закликали українських політиків до того, щоб вони між двома турами не змінювали законодавство... Якщо пройдуть сильні зміни у складі всіх комісій на території України за останні два дні перед другим туром виборів - це буде дуже поганий сигнал".

Водночас, за оцінкою Комітету виборців України, у новому законі порушений принцип колегіальності у виборчих комісіях, а у місцевої влади з’являються додаткові важелі впливу на рішення виборчих комісій.

Це може призвести до серйозних загроз, вважають в КВУ. Якщо штаби кандидатів вдадуться до зловживань запропонованими змінами, то у виборчих комісіях фактично буде порушений баланс інтересів двох кандидатів. Також не виключений розкол виборчих комісій на дві частини, кожна з яких вважатиме себе легітимною.

Це побоювання поділяє і політолог Ігор Жданов, який заявив: “ Напевно, уперше в історії встановлено правило, коли немає необхідності у кворумі, аби відкрити засідання колективного органу. Будь-яка людина, яка брала участь у будь-яких колективних зібраннях знає, що не може прийти дві людини проголосувати і ухвалити рішення за увесь колектив. Напевно, “регіонали” це роблять для того, аби мати можливості для фальсифікацій. Якщо говорити про політичні наслідки закону, то внаслідок його ухвалення створюється хаос і безлад. Ми побачимо, як будуть збиратися по декілька комісій, котрі будуть ухвалювати суперечливі рішення і ми тоді не побачимо ані нормальних, ані прозорих та чесних результатів виборів”.

Тим часом БЮТ подав подання до Конституційного суду щодо невідповідності Конституції ухвалених змін. Як повідомив виданню «Обком» заступник керівника фракції БЮТ Андрій Портнов, БЮТ розуміє, що Конституційний суд не встигне за два дні, що залишилися до виборів, розглянути подання. Однак, Незважаючи на це, депутати хочуть установити істину.

Разом з тим, Комітет виборців констатує, що за умови чіткого і неухильного дотримання штабами кандидатів, органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, членами виборчих комісій законодавства та відмови від реалізації дестабілізуючих сценаріїв, в України зберігається можливість проведення чесних та прозорих виборів, чиї результати відповідатимуть волевиявленню громадян.

Хоча, за результатами моніторингу цієї організації, в період між першими і другим туром значно зросла кількість зафіксованих фактів використання адміністративного ресурсу на підтримку кандидатів та агітації з використанням чорного «ПР».

Державні службовці, керівники підприємств і установ в більшості визначилися з підтримкою кандидатів і використовували своє службове становище для агітації, а іноді для тиску на підлеглих. В усіх регіонах КВУ фіксував численні факти поширення агітаційних матеріалів, що принижували честь і гідність конкурентів. Цим в рівній мірі зловживали штаби обох кандидатів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG