Спеціальні потреби

Спостерігачі суттєвих порушень на виборах не виявили

Вибори в Україні пройшли без особливих порушень. Таку оцінку роблять міжнародні експерти, які спостерігали за кампанією. Незначні відхилення від стандартів були, однак вони суттєво не вплинули на результати голосування, значиться у звітах закордонних місій. Спостерігачі радять якнайшвидше усунути недоліки і обіцяють ще пильніше спостерігати за другим туром голосування.

Загалом міжнародні спостерігачі задоволені тим, як Україна провела президентські вибори. Жодна із місій, які слідкували за демократичністю процесу не виявила суттєвих порушень чи спроб сфальсифікувати результати. Міжнародний республіканський інститут із Сполучених Штатів вважає, що вибори були вміло організовані і ефективно проведені. Це підтвердив керівник делегації спостерігачів від МРІ Джим Колбі.

«Ми переконані, що вибори пройшли чесно і відкрито із дотриманням процедури. Ми гадаємо, що це крок уперед для України в розвитку її демократичних інституцій».

Ці висновки підтверджуюь і в ОБСЄ – цього року організація прислала одну із найчисельніших місій спостерігачів у своїй історії. Заступник голови місії американський конгресмен Елсі Гейстінґс вважає, що суттєвих порушень не було як у день голосування, так і під час виборчої кампанії.

«Наша делегація має позитивні враження про вибори. В них брали участь кандидати, які представляли різні точки зору. Вони мали можливість агітувати за себе. Тож громадяни мали з кого обирати».

Як відмітив директор МРІ в Україні Кріс Голсен, українська влада дотримала обіцянки провести демократичні вибори.

«Ми із задоволенням констатуємо, що на цих виборах не було масового застосування адміністративного ресурсу. І це велика заслуга і безпосередньо президента Ющенка. Незалежно від того, як ви ставилися до його дій на президентській посаді».

Претензії міжнародних спостерігачів – суперечливе виборче законодавство, яке до того ж змінювалося напередодні голосування. Це внесло плутанину у дії виборчих комісій. У новоствореному електронному реєстрі виборців ще вистачає неточностей, до кінця не врегульовані процедури голосування вдома і реєстрації закордонних спостерігачів. Це претензії ще однієї спостережної місії – від європейських інституцій. Місію європейської мережі організацій зі спостереженням за виборами ENEMO очолює Таскин Рахимбек:

«ЦВК має надати чітке роз`яснення процедури внесення виборців до списку. Самі ж партії і органи влади повинні подбати про кращу підготовку членів дільничних комісій».

Водночас спостерігачі не схильні вважати ознакою фальсифікацій розбіжності у результатах екзит-полів. Як каже Колбі, скоріше за все йдеться про відмінності у методології проведення дослідження.

«Екзит пол - не є абсолютно точним способом довідатися громадську думку. Люди можуть керуватися різними мотивами коли кидають бюлетень у скриньку і коли відповідають соціологам на виході з дільниці. В Сполучених Штатах ми дуже часто бачимо подібні випадки, коли результати екзит-полів і голосування відрізнаються. Точність залежить від того, хто проводить дослідження і наскільки правильно відібрані дільниці для опитування».

У другому турі аналітики дають обом кандидатам приблизно рівні шанси і прогнозуюь запеклу боротьбу, а значить і велику спокусу вдатися до незаконних махінацій. Тому іноземні спостережні місії обіцяють ще ретельніше слідкувати за перебігом українських виборів.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG