Спеціальні потреби

Афганістан 2009 – успіхи і невдачі

Після восьми років кампанії в Афганістані, уряд США ініціював нову стратегію війни в цій країні. Передача контролю над країною у руки афганської влади є головною метою як НАТО так і Сполучених Штатів.

На думку багатьох експертів, Афганістан стане провідним питанням зовнішньої політики президента Обами наступного року. Від успіху його плану в цій країні, певною мірою залежить його політичне майбутнє.

На початку року Талібан контролював більшу частину південного Афганістану і наркоторгівлю. Позиції бойовиків з дедалі більшою інтенсивністю бомбордувала авіація очолюваних США коаліційних сил. За це важко розплачувалось місцеве населення.

Представник Міжнародного Червоного Хреста П’єр Крайгенбул каже, що конфлікт поширюється на все більшу територію Афганістану. Жертви серед мирного населення істотно вищі, ніж торік.

Із зростанням кількості жертв зростало і незадоволення афганців. Президент Гамід Карзай заявив, що головним чинником нестабільності в країні є смертність поміж цивільного населення. Тож США і НАТО змінили тактику, і смертність скоротилась, зазначив голова Об’єднаного комітету начальниківштабів збройинх сил США Майкл Маллен:

«Щоразу, коли гине афганський цивільний – це стратегічний провал. Можна накопичувати стратегічні успіхи, але разом з цим накопичуються і стратегічні провали, і в результаті операція зазнає провалу».

У березні президент Обама оголосив про намір запровадити зміни в Афганістані. Він санкціонував збільшення кількості американських військових, змінив командування і наказав новому начальству звести до мінімуму цивільні жертви.

Між тим з погіршенням ситуації з безпекою погіршувався і політичний стан в країні. Президентський термін Гаміда Карзая закінчувався ще у травні, але вибори президента було відкладено до кінця серпня в надії дочекатись поліпшення ситуації. Натомість таліби посилили спроби завадити виборам.

Все ж попри заворушення, 20 серпня афганці прийшли на виборчі дільниці. Однак за висновками міжнародних спостерігачів вибори супроводжувались порушеннями законодавства, переважно на користь Карзая. Тож було вирішено провести перевибори між президентом і його найближчим суперником – колишнім міністром закордонних справ Абдуллою.

Втім за кілька днів до перевиборів Абдулла зняв свою кандидатуру, заявивши, що не вірить у справедливість виборчого процесу. На початку листопада Гамід Карзай був проголошений переможцем. Він зобов’язався боротись з корупцією, але висловив думку, що Афганістан не зможе самостійно забезпечити власну безпеку у найближчі 15-20 років:

«Ми розраховуємо, що міжнародне співтовариство, зокрема Сполучені Штати як наші найближчі союзники, допомагатимуть Афганістану реалізувати наші економічні спроможності і створити сили, які матимуть достатньо сил та устаткування аби захищати країну».

Однак, президент США Барак Обама сподівається, що Афганістан стане більш самостійним вже до літа 2011 року, коли він планує почати виведення американських сил з цієї країни. На думку аналітиків, від успіху в Афганістані певною мірою залежить політичне майбутнє Барака Обами.

XS
SM
MD
LG