Спеціальні потреби

Герман Ван Ромпой - перший постійно обраний президент ЄС


Європейці прокинувшись вранці почули новину: в них вже є перший постійний президент Європейського Союзу Герман Ван Ромпой. Більшість з них ніколи не чули про цю людину - маловідомого політика, який вже заслужив собі репутацію миротворця.

Обрання президентом ЄС прем’єр-міністра Бельгії Германа Ван Ромпая викликало неоднозначну реакцію. Адміністрація президента Обами привітала його призначення і сказала, що це сприятиме зміцненню партнерства США з Європейським Союзом. Втім дехто залишився глибоко розчарований не спроможністю європейських лідерів обрати якусь впливовішу і відомішу особистість, яка б представляла цей регіональний блок на світовій арені.

Така ж настанова є по відношенню до нового керівника справами зовнішньої політики Європейського Союзу Кетрін Аштон, яка була спеціальним торговельним уповноваженим Великобританії у ЄС і яку мало хто знає поза її країною.

Голосуючи за кандидатів, європейські лідери намагались знайти баланс поміж конкуруючих сторін із врахуванням регіональних та гендерних інтересів 27 країн-членів блоку. Прем’єр-міністр Швеції Фредрік Рейнфелдт - який займає ротаційну посаду президента Євросоюзу до кінця року - вважає цей вибір проявом зусиль задля об’єднання євроблоку.

«Я гадаю, що ця ідея виникла через наявність дедалі більших і більших проблем поміж 27 країнами-членами блоку й у сподіванні на збільшення їх кількості в майбутньому. Ми переконливо віримо в європейську інтеграцію. Отже ми шукали чогось такого, що витворювало б у людей почування тривалості, було б здатне їх згуртувати, бути їхнім голосом та обличчям і представляти Європу перед усім світом. І чи ми досягнули цього? Так».

Герман Ван Ромпоя, якому 62 роки, народився у Брюсселі, де також здобув освіту економіста. Лише торік тому його обрали прем’єром-міністром Бельгії. Він - фламандець і належить до бельгійської консервативної Християнсько-демократичної партії.

Яніс Еммануілідіс, аналітик Центру європейських політичних студій із осідком у Брюсселі вважає, що Ван Ромпой вже проявив свій талант творця консенсусу, коли йдеться про бельгійську фракціоністську політику.

«Глянувши на бельгійську внутрішню політику, дуже складну і обтяжену проблемами поміж двома головними мовними групами у Бельгії - нідерландською і французькою - він зумів дуже добре дати собі раду у цій складній ситуації. Отже він є саме та людина, яка спроможна шукати консенсусу. А це саме те що нам потрібне в Європейській Раді, яка включає керівників держав і урядів, які збираються у пошуках рішення на найвищому політичному рівні».

Новий керівник Євросоюзу заявив, що він буде дуже дискретний у своїх діях. На запитання, чи він підтримує прийняття Туреччини до Європейського Союзу, Ван Ромпой попросту не відповів. Втім, як кажуть, він є проти членства Туреччини в ЄС та говорить натомість про співпрацю.

«Без поваги до наших відмінностей, - зазначає Ван Рампой, - ми ніколи не збудуємо нашої єдності. Я завжди притримуюся цього принципу».

На запитання, як він почувається в ролі президента Євросоюзу, Герман Ван Ромпой сказав, що це вперше у житті в нього таке почування, що нібито він хотів би писати свої мемуари. Втім Ван Ромпой так і не з’ясував - що є характерним для нього - що саме він має на увазі.

XS
SM
MD
LG