Спеціальні потреби

Пом’якшено термін покарання засудженого терориста

Суд над 15-ма чоловіками, яких звинувачують в організації терактів 11 вересня, відбудеться у Нью-Йорку. Вже засуджений за причетність до цих атак Алі аль-Марі отримав лише 8 років ув’язнення. Термін покарання скоротили після оприлюднення інформації про умови, в яких його утримували у військовій в’язниці у Південній Кароліні. Справа аль-Марі може стати прецедентом для утримуваних у в’язниці Ґвантанамо.

Галід Шейх Мохамед та чотири співучасники, звинувачені в організації терактів 11-го вересня, постануть перед федеральним цивільним судом у Нью-Йорку. Про це заявив міністр юстиції США Ерік Голдер:

«Після восьми років зволікань, люди, яких звинувачують в організації атак 11 вересня, нарешті постануть перед судом. У Нью-Йорку вони відповідатимуть за злочини, у скоєнні яких їх звинувачують, у суді всього лиш кілька кварталів від місця, де колись стояв світовий торговельний центр».

Якщо вину підозрюваних буде доказано, прокуратура вимагатиме для них смертної кари. Однак адвокати можуть шукати для підсудних меншої міри покарання, спираючись на прецедент, який створила справа Алі аль-Марі.

Відео, яке показує погані умови, в яких тримали цього агента Аль-Кайди у військовій в’язниці у Південній Кароліні та інші докази і загрози його родині у Саудівській Аравії допомогли зменшити міру його покарання.

Суддя федерального суду Майкл Мім назвав умови утримування аль-Марі неприйнятними. Однак адвокат Лоренс Ластберґ каже, що його вирок створив небезпечний прецедент для інших судових справ:

«Я думаю, інші адвокати будуть посилатися на аргументи судді – що неправильно і несправедливо, якщо хтось перебував під арештом за приблизно такі ж речі і не отримав за це жодного пом`якшення вироку».

Адвокат Кендіс Ґорман, яка представляє інтереси двох в’язнів Ґвантанамо, дивилась слухання справи аль-Марі. Вона каже, що її підзахисних утримують у дуже подібних умовах:

«24-годинна ізоляція, закриті очі і вуха, багаторічне обмеження спілкування з людьми».

Втім Ґорман розчарована тим, що справу аль-Марі, через визнання вини, не розглядатимуть у Верховному суді США:

«Це показує, що може трапитись при таких домовленостях. Хоч я не звинувачую аль-Марі, чи його адвокатів, але найбільше розчаровує те, що справа не потрапила до Верховного суду, де його арешт на щонайменше вісім років виявився би неконституційним. Що було б найкращою перемогою».

З такою думкою Ґорман погоджується Пол Лермак – професор політології Університету Бредлі, у штаті Іллінойс, де аль-Марі навчався у 80-их роках. Втім Лермак каже, що справа аль-Марі не покладе кінця дебатам щодо подальшої долі агентів ворожих угруповань:

Він зазначив, що аль-Марі може прийняти це рішення і не подавати його на апеляцію, але питання як утримувати людей, таких як він, залишається відкритим. Вирішення не буде, тому що він визнав свою вину в обмін на пом’якшення вироку. Він вирішив не боротися, так як він міг.
Правозахисники погоджуються, що зменшення вироку аль-Марі створило прецедент для майбутнього розгляду справ людей, яких тримають під арештом за підозрами у тероризмі. Однак вони кажуть, що питання про те, чи є їхнє безтермінове затримання неконституційним має вирішувати Верховний суд.
Інше за темою

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG