Спеціальні потреби

Грип в Україні: епідемія чи передвиборча технологія?


Дірки в бюджеті і ціна російського газу, посадовці з фальшивими дипломами і «депутати-педофіли» забуті. Україна воює з грипом. До щоденних повідомлень МНС та Мінохорони здоров’я країна дослухається, наче до зведень із фронтів.

Кінець першого тижня епідемії приніс нову тривожну статистику: кількість смертей перевищила позначку «100». Згідно з даними Міністерства з надзвичайний ситуацій - станом на п’ятницю 6 листопада - від грипу, ГРВЗ та ускладнень померло 109 осіб. При цьому встановлено, що життя 13 людей забрав саме A/H1N1 - горезвісний «свинячий грип». Таку інформацію оприлюднив на прес-конференції в Києві директор департаменту МНС Олексій Громазін. Чиновник також повідомив, що наразі підтверджено 28 випадків захворювання на A/H1N1 в Україні.

У п’ятницю зріс і перелік регіонів, захоплених грипом. «Ворог» підкорив уже пів-України і просувається із заходу на схід. На додачу до 9 західних областей, де було оголошено карантин із 30 жовтня, епідемічний поріг перейдено у Донецькій, Чернігівській, Житомирській, Кіровоградській та Київській областях, а також у місті Києві. Таку новину повідомив журналістам головний санітарний лікар України Олександр Біловол. До речі, статистика жертв від МОЗ, яку навів Біловол, дещо відрізняється від даних МНС, які оприлюднив Громазін. У Мінохорони здоров’я кажуть про 32 (а не 28) підтверджених випадки «свинячого грипу» і 14 (а не 13) померлих від цього вірусу.

Так само суперечливі повідомлення про загальну кількість хворих на грип та гостру респіраторну вірусну інфекцію. Якщо у четвер Мінохорони здоров’я повідомляло про те, що «грипує» понад 633 тисячі українців, то у п’ятницю головний санітарний лікар заявив: зареєстровано понад 760 тисяч випадків захворювань.

Що далі, то похмурішими стають прогнози. Кожен другий українець перехворіє на грип A/H1N1. Таке пророцтво оприлюднило в п’ятницю МНС. Щоправда, тут «заспокоюють»: пів-України зляже зі «свинячим» грипом не одразу, а впродовж кількох хвиль - зараз, навесні, а потім восени 2010 року. Раніше медики видавали поблажливіші прогнози: заразиться кожен четвертий, причому не обов’язково новим «каліфорнійським» штамом, а просто звичайним сезонним.

Поряд із загрозливою статистикою, в Україні дедалі голосніше лунають розмови про надзвичайний стан. Політики та політологи активно обговорюють можливий сценарій скасування президентських виборів через запровадження надзвичайного стану, пов’язаного з епідемію грипу. У Секретаріаті президента про надзвичайний стан уже заговорили у практичній площині. У п’ятницю заступник глави канцелярії Ігор Попов заявив: у разі якщо Уряду не вдасться впоратися з епідемією та пригасити паніку, неодмінно постане і питання про введення надзвичайного стану. У своїй статті для інтернет-видання «Українська правда», під назвою, «Вибори ведуть до «свинячого» сценарію» Попов назвав навіть нову імовірну дату виборів - 30 травня.

Своєю чергою, прем»єр-міністр Юлія Тимошенко не бачить підстав для запровадження надзвичайного стану в Україні через епідемію грипу. Про це прем’єрка заявила напередодні, перебуваючи з поїздкою в епіцентрі епідемії - Чернівцях.

З іншого боку, на думку багатьох експертів, саме Тимошенко своїми діями сприяє штучному нагнітанню паніки. Як припускають аналітики, очільниця Кабміну та кандидат у президенти використовує боротьбу з епідемією грипу, аби відвернути увагу виборців від провалів свого уряду.

Експерти наголошують також на тому, що кількість хворих та померлих від грипу під час нинішньої епідемії в Україні така ж, як і у попередні роки, а новий екзотичний штам наразі виявлено лише в одиниць.

XS
SM
MD
LG