Спеціальні потреби

Ющенко, рятуючи гривню, блокує фінансування Євро-2012


Президент України Віктор Ющенко робить чергову спробу заблокувати виділення майже 10 мільярдів гривень на підготовку до європейської футбольної першості. Глава держави звернувся до Конституційного суду і просить його скасувати ухвалені Верховною Радою рішення про асигнування коштів.

Президент пояснює свій крок бажанням врятувати гривню від подальшого падіння. Адже, на думку пана Ющенка, НБУ не має грошей, яких від нього вимагають, а значить фактично буде змушений здійснити емісію. Глава держави побоюється, що декілька мільярдів незабазпечених гривень можуть розгойдати валютний ринок, який останній тиждень був відносно спокійним. Основна ж функція НБУ – підтримувати стабільність національної грошової одиниці, – нагадує він. Президент пропонує шукати альтернативні джерела інвестицій в підготовку до Євро 2012. Раніше до Конституційного суду звернувся і сам Нацбанк, який наполягає, що його доходи є значно скромнішими за апетити уряду і не дозволяють йому робити такі масштабні перерахування.

Оглядачі звертають увагу, що фінансування проектів Євро 2012 за рахунок емісійних коштів також може стати перешкодою для отримання чергового траншу кредиту від МВФ. У Фонді теж були не в захопленні від намірів українського уряду друкувати незабезпечені гроші.

Протистояння між президентом і урядом в цьому питанні триває вже п'ятий місяць. Віктор Ющенко двічі накладав на ухвалений депутатами закон вето. Однак, ті, зусиллями конституційної більшості парламенту, долали президентську заборону. Зрештою, глава держави відмовився підписувати суперечливий закон. Замість нього це зробив спікер парламенту Володимир Литивин. Звернення президента до Конституційного суду означатиме, що уряд до оголошення вердикту не отримає грошей, на які розраховував.

Водночас українські міста, які претендують на те, щоб прийняти матчі першості континенту з футболу, неодноразово нарікали, що бюджет виділяє обмаль коштів на спорудження і реконструкцію спортивних об'єктів та фінансування інфраструктурних проектів, ставлячи під загрозу проведення чемпіонату в Україні.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG