Спеціальні потреби

60-річчя створення КНР: досягнення і прорахунки

Китай цими днями відзначає 60-ту річницю з того часу, відколи країна стала комуністичною державою. Але це не єдиний її привід для святкування. За цей період країна зуміла втілити у життя чимало поставлених перед нею цілей, зокрема йдеться про загальне покращення життя більшості китайців, яких зараз понад мільярд.

Країна все ще переживає ейфорію після успішного проведення Олімпійських ігор минулого року. До того ж, на фоні глобальної економічної кризи, китайська економіка виглядає досить впевнено. Експерт з питань Китаю Ребека Макіннон каже, що комуністичні лідери країни змогли реалізували багато з поставлених завдань:

«Якщо ви подивитеся на завдання, які ставила перед собою комуністична революція, коли вони казали: «Китай підніметься, його почнуть поважати у світі, Китай стане могутньою державою і буде домінувати серед інших країн», – то побачите, що вони успішно йдуть до цього».

Комуністичний уряд Китаю йде шляхом, як він це називає, «соціалізму з китайськими характеристиками». Американець Сідні Ріттенберг почав працювати з китайськими комуністами ще перед тим, як вони прийшли до влади у 49-му році. Він прожив в Китаї більше 30-ти років, половину з яких просидів у тюрмі, і не зважаючи на це каже, що Китай рухається в правильному напрямку.

«Те що ми бачимо – це соціалізм з китайським нахилом. Цю модель не можна було запозичити у когось іншого, і це – важливий момент. Але китайці також не можуть перейняти в іншої країни модель політичної демократії».

Економічний розвиток Китаю захоплює дух, даючи можливість бідним заробляти. Втім, політичні зміни відбуваються там повільніше. Бао Тонг колись відповідав за політичні реформи в комуністичній партії Китаю. Але у 89-му році його кинули до в’язниці за те, що він став на бік студентів, які зібралися на протести на площі Тяньаньмень у Пекіні, вимагаючи політичної свободи. Бао Тонг зазначає:

«Моє найбільше розчарування, коли я сидів у в’язниці полягало в тому, що я не зміг успішно закінчити політичну реформу. Тож все, що ми бачимо сьогодні в політиці, триває ще з періоду Мао Дзедуна».

Мао Дзедун є засновником сучасного Китаю. Він десятиліттями вів країну через хаос і перевороти. З часу його смерті 30 років тому, пересічні китайці отримали більше свободи, ніж вони коли-небудь мали. В той же час в Китаї все ще існує заборона на релігійну діяльність а також переслідується політичне інакомислення. Відтак Китай мусить боротися проти багатьох тисяч років феодалізму та деспотизму.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG