Спеціальні потреби

Ющенко заявив про наявність в Україні російської ‘п’ятої колони’


Президент Віктор Ющенко засудив спроби політичного тиску на Україну зі сторони Росії в час розгортання у країні передвиборчої кампанії. Він заявив про це в Нью-Йорку під час виступу в Раді з питань міжнародних відносин, де розглядалося питання внутрішньої ситуації в країні, а також її становища на міжнародній арені.

«Вибори президента без будь-якого тиску ззовні - суверенне право українського народу, - сказав Ющенко. - Очевидно, що в нас існує п’ята колона. Деякі політики зацікавлені в економічній і політичній підтримці з Росії». Втім, президент України не назвав цих політиків поіменно.

Водночас Ющенко вказав на ще один «дестабілізуючий» фактор -- роздавання російських паспортів мешканцям Криму.

Попри все, на думку Ющенка, Росія не матиме значного впливу на президентські вибори, заплановані на 17 січня 2010 року. Він пояснив це тим, що завдяки «Помаранчевій революції», що привела його до влади, «самодостатність української нації зростає з кожним днем».

Президент Ющенко присвятив значну частину свого виступу українсько-російським відносинам, які він схарактеризував, як «не найкращі». Він в деталях говорив про деякі питання, які, за його словами, ускладнюють ці відносини.

По-перше, зазначив Ющенко - це не демаркований дотепер кордон між Україною і Росією.

«Ми провели 27 раундів переговорів про демаркацію кордону і всі технічні питання вирішено, але домовленість все ще не підписана», - сказав український президент.

Він поклав всю відповідальність за такий стан речей на російську сторону. Ющенко також зазначив, що «непроста ситуація» складається із островом Тузла. Він наголосив, що Тузла «завжди буде українською, хоч Росія має інше поняття» у цьому питанні.

Запевнивши, що його країна має намір виконувати умови домовленості про базування у Севастополі російського Чорноморського флоту, Віктор Ющенко висловив сподівання на те, що флот залишить територію України до травня 2017 року, так як це передбачено договором. Він додав, що Конституція України забороняє присутність на її території іноземних військових баз.

У зв’язку з цим Ющенко підкреслив, що у випадку вступу України в НАТО бази Північноатлантичного альянсу у Севастополі не буде. Він також підтвердив курс своєї країни на інтеграцію в європейські структури безпеки, включно з НАТО.

«Цей курс ускладнює наші відносини з Росією», - визнав Ющенко і додав, що ціль України - не загрожувати своїм сусідам, а гарантувати власний суверенітет і незалежність.

«З 1917 року Україна 6 разів проголошувала незалежність і 5 разів її втрачала, - сказав він. - Єдиною гарантією нашого суверенітету являються структури загальноєвропейської безпеки. Для нас членство в НАТО і незалежність - це синоніми».

Коментуючи рішення адміністрації президента Барака Обами відмовитися від розміщення системи ПРО в Польщі і Чехії, президент Ющенко сказав, що він волів би «не говорити нічого поганого про друзів і сусідів».

«Очевидно, що питання розгорнення цієї системи в Чехії і Польщі - це справа чеського і польського народів. Добре, що інтереси Чехії і Польщі в даному випадку співпали з американськими. Коли йдеться про будь-яку оборонну ініціативу - включаючи оборонні ініціативи на європейському континенті, про зміцнення їх; коли йдеться, кажучи іншими словами, про оборонну складову частину міжнародної політики – це завжди добре. З мого особистого переконання, посилення оборони - це завжди добре, це дає більше переваг, ніж політика балансування ризиків. Управління ризиками і політика балансування ризиків - це завжди нестабільна політика», - додав президент Ющенко.

На завершення свого виступу Віктор Ющенко сказав: «Було б добре, якби ви зрозуміли мою відповідь».

Говорячи про американсько-українські відносини, Ющенко назвав їх «дружніми» і «стратегічними». Він додав, що його країна зацікавлена у «відкритому діалозі» зі США.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG