Спеціальні потреби

У США цього літа знову працювали українські студенти  

За останніми даними міністерства праці США, рівень безробіття у країні дедалі зростає. Втім, навіть попри це, сюди щороку, щоби попрацювати протягом літа по спеціальній програмі “Work and Travel” («Працюй і подорожуй»), приїжджають студенти з країн СНД, зокрема і з України. Як відобразилася економічна криза на їх роботі у США цього літа? Чи вона вплинула на ситуацію загалом? Ми поставили такі запитання кільком українським студентам, які літом працювали в курортному містечку Оушен Ситі у штаті Мериленд.

В Оушен Ситі, що на східному узбережжі США, щоліта на роботу приїжджає кілька тисяч студентів. Але цього року, у порівнянні з попередніми, їх кількість дещо зменшилася. Компанії, які допомагають студентам працевлаштуватися, як ось наприклад «E-POINT» кажуть, що цього літа пропозицій по роботі вони мали на третину менше. Відповідно і студентів привезли менше. Та навіть попри це, не всім вдавалося відразу працевлаштуватися. Одні чекали на роботу день, каже представник компанії Звяд Пагава, інші могли чекати і тиждень:

«Червень місяць був невдалим. Травень був хорошим – хто приїхав у травні всі знайшли роботу. Багато навіть влаштувалися відразу на дві роботи. Проблеми почалися у липні, коли була погана погода і не було майже ніякої роботи. Тоді певний відсоток людей приїхав навіть з готовими пропозиціями від роботодавців, і все одно не могли туди влаштуватися, адже у роботодавців бізнес не йшов і вони не хотіли наймати працівників собі в збиток».

Наталя Компанієць з Черкас приїжджає у США уже четвертий раз. Говорить, що конкуренція цього разу більша ніж зазвичай, адже робочих місць не додалося, а студентів приїхало багато. Особливо важко тим, хто тут вперше:

Студенти, які приїжджають другий, третій рік йдуть вже в ті місця, де вони раніше працювали. Тому менеджери вже їх знають і знають як вони працюють. Їх беруть на роботу і дають їм достатню кількість годин».

Втім, Максим Герасимчук зі Львова, який приїхав по програмі вперше, має дещо іншу думку.

«Приїжджайте якомога раніше», - говорить він, «і хороша праця вам гарантована». Маючи дві роботи, Максим каже, що досить добре заробляє, адже йому дають 70 годин на тиждень, і додає – все це завдяки тому, що він приїхав одним з перших – ще у травні місяці:

«Люди, які приїжджали в червні, на початку липня, то час коли дійсно тяжко знайти другу роботу, бо багато студентів і вже всі позаймали найкращі місця».

На собі це відчула Дарія М’якота з Черкас, яка по програмі «Work and Travel» у США працює не вперше. Втім, цього року вона приїхала наприкінці червня і каже, що складно було знайти хорошу працю. Крім того вона отримала менше робочих годин:

«Було складно знайти роботу. У зв’язку з економічною кризою я отримую на 20-30 відсотків менше заробітної плати ніж у минулому році».

Роботодавці кажуть, що масово робочі місця не скорочували, – приблизно до десяти відсотків. Настільки ж була зменшена і кількість робочих годин для студентів. Чимало з них запевняють, що економічна криза на їх бізнес сильно не вплинула, адже туристів цього року приїхало майже стільки ж, як і в попередні роки. Єдина відмінність полягає в тому, кажуть роботодавці, що туристи почали витрачати менше.

Генеральний менеджер парку «Jolly Roger» Стівен Пастусяк пояснює:

«Всі налякані, всі говорять про те, що економіка дуже погана. А насправді люди й далі сюди приїжджають і єдина відмінність від попередніх років полягає в тому, що вони просто стали витрачати трохи менше грошей».

Чи не основна мета багатьох студентів – це відробити гроші, які вони витратили на участь у програмі і на авіаквитки. І досвід у кожного різний. Так Анастасія Кривонос з Києва приїхала у США вперше. Каже, що грошей на життя вистачає, а от кошти, витрачені на програму відробити не встигне, хоча й працює по 12 годин у день з одним вихідним на тиждень:

«Програму не відроблю, але щось привезу. Вистачає і на їжу, і на житло, і щось собі купити, звісно».

Загалом до українців роботодавці тут ставляться добре і, як каже Стівен Пастусяк, вони зарекомендували себе з хорошого боку:

«Вони дуже старанні. Близько 90 відсотків досить добре володіють англійською, дуже привітні, усміхаються. Нам подобаються українці».

А деякі українці не лише привітні, а ще й винахідливі. Так троє хлопців з Тернополя, вперше приїхавши у США, не покладалися лише на роботодавця, а відразу пішли у міську раду і отримали дозвіл на те, щоби на пляжі розважати туристів. Про їхній успіх у тому «бізнесі» розповідає тернопільчан Андрій Заболотний:

«Ми з хлопцями створили свою компанію, купили спеціальні костюми і розважаємо людей, фотографуємося з ними. Скажемо так – веселимо людей».

Хлопці кажуть, що було не складно. Через Інтернет вони замовили костюми і у вільний від основної роботи час почали заробляти стільки, скільки їм не платив ще жоден роботодавець. Напевне, не варто говорити про те, що саме завдяки своїй винахідливості кошти, витрачені на програму, вони відробили ще у перший місяць.

Втім, питання повернути витрачені гроші для багатьох студентів сьогодні уже не стоїть. В компанії «E-POINT» кажуть, що змінилася наразі уся концепція програми «Work and Travel». Адже, якщо в попередні роки студенти в основному працювали, щоби заробити якомога більше, то тепер вони також почали і багато подорожувати, особливо в останній місяць свого перебування у США.
XS
SM
MD
LG