Спеціальні потреби

Росія невдоволена угодою про спорудження «Набукко»


У понеділок Туреччина і чотири країни ЄС підписали угоду про побудову трубопроводу «Набукко». Цей проект викликав здивування в Росії і може змусити суперницький російський трубопровід змагатися за ринок газопостачання.

Провідні російські газети називають підписану угоду між Австрією, Болгарією, Угорщиною, Румунією і Туреччиною поразкою для російських проектів трубопроводів у Європі. Офіційний орган російського уряду «Російськая газета» пише, що «експерти вже довго вважали «Набукко» мертвим проектом, але тепер ситуація змінилася».

Однак радник і директор незалежного Національного фонду з безпеки енергоресурсів Костянтин Симонов заявив «Голосу Америки», що «Набукко» не зменшить залежності Європи від російського газу. Причиною того, додає він, є те, що пропускна здатність трубопроводу буде надто малою, а продукція власного газу в Європі зменшується:

«Всі забувають об’єм цього трубопроводу – 31 мільярд кубометрів газу у 2015-му році. До того року зменшення власного видобутку газу, порівняно з нинішнім днем, в Європі може становити 67 мільярдів кубометрів. Отже треба було б побудувати два таких «Набукко», щоб лише компенсувати зменшення власного видобутку газу».

Втім, американський сенатор Ричард Луґар, який представляв Сполучені Штати на церемонії в Анкарі, повторив позицію Вашингтона, що «трубопровід «Набукко» постачатиме газ альтернативний російському:

«Тепер Росія співпрацюватиме на конкурентній основі. Газопостачання не буде засобом економічного чи політичного тиску. Тепер Росія буде справжнім діловим партнером».

Голова Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу каже, що «Набукко» диверсифікує джерела постачання газу і об’єднує надійних споживачів, постачальників і шляхи постачання.

Проте російські експерти негайно вказують на те, що «Набукко» може опинитися під загрозою саботажу в курдських районах Туреччини і звертають увагу на те, що автори проекту ще мусять підписати угоду про постачання палива.

Прем’єр-міністр Росії Володимир Путін заявив, що він не має нічого проти побудови газопроводу «Набукко», але два місяці тому остеріг від багатомільярдних витрат. Путін порадив, перш ніж закопувати трубопровід у землю, подумати звідки він транспортуватиме блакитне паливо.

Проект «Набукко» буде конкурувати з російським трубопроводом «Південний потік», який має постачати газ з Центральної Азії, дном Чорного моря, до Європи в обхід України. Росія вже зробила щедрі пропозиції можливим постачальникам газу в каспійському регіоні, щоб здобути більший контроль над газовим ринком. Минулого місяця Москва погодилась платити Азербайджану 350 доларів за 1000 кубометрів газу. Угода передбачає постачення 500 мільйонів кубометрів газу. Експерти кажуть, що ця угода скерована на те, щоб створити перешкоди проекту «Набукко».

Однак президент Туркменістану Гурбангули Бердимухамедов дав зрозуміти, що він готовий постачати газ для європейського трубопроводу. Водночас ще одна країна – Китай – недавно підписала з Турменістаном угоду про щорічні постачання 30 мільярдів кубометрів газу.

Аналітик Костянтин Симонов каже, що китайсько-туркменська угода викликала занепокоєння в російській газовій індустрії з приводу втрати монополії на транзит газу з Центральної Азії. Однак Симонов зазначає, що загальний попит на газ збільшується:

«Навіть якщо Росія втратить монополію, для Європи це буде ще гірше. Куди піде газ? Він піде в Китай. 40 мільярдів кубометрів газу піде в Китай з Центральної Азії. А це означає, що Європа цих 40 мільярдів не отримає. Для Росії загрозу становить лише така ситуація, якщо Туркменістан, скажімо, у чотири рази збільшить видобуток. Чи ви вірите в це? Я не вірю».

Європа і Росія намагаються диверсифікувати свою систему трубопроводів частково з приводу недавньої суперечки з Україною щодо транзиту газу. Ця суперечка залишила споживачів у Центральній і Західній Європі без газу під час холодної зими. Проте експерт Наталія Мільчакова з московського Інвестиційного банку сказала «Голосу Америки», що ні «Набукко, ні «Південний потік», за всіма ознаками, не матимуть впливу на українську систему трубопроводів. Тепер Росія транспортує через Україну лише 20% свого газу на європейський ринок. Мільчакова говорить:

«Ні Київ, ні Москва на цю новину сильно не відреагують. Що більше, угода була підписана в понеділок, але якихось гучних заяв з боку як російської, так і української сторони поки що не бачимо».

У церемонії підписання угоди взяли участь також представники Азербайджану, Грузії, Німеччини і країн Близького Сходу.

Проект трубопроводу названо «Набукко» – від опери Джузеппе Верді «Набукко», тема якої стосується свободи.

XS
SM
MD
LG