Спеціальні потреби

Ситуація в Ірані – виклик для уряду Обами


Ситуація в Ірані стала черговим викликом для адміністрації Барака Обами. Одні закликають американського президента підтримати демократичні протести, які проводить зараз опозиція Ірану, другі - не ставати на бік жодної сторони у іранській суперечці, щоб не зіпсувати дипломатичні напрацювання, які йому вдалося налагодити з президентом Махмудом Ахмадінеджадом. Тому уряд США зараз зайняв вичікувальну позицію.

Коментуючи події в Ірані, Барак Обама заявлає, що стурбований проявами насилля, які виникають між анти-урядовими демонстрантами і силами безпеки країни. Втім президент США не відмовляється від бажання налагодити діалог з Іраном. Після зустрічі з лідером Південної Кореї він сказав, що лише іранський народ самостійно мусить вирішити існуючу політичну суперечку.

«Зважаючи на історію відносин США з Іраном, втручання американського президента в іранські вибори виглядає малопродуктивним».

Спірні результати виборів, на яких, згідні з офіційними даними, впевнено переміг президент Ахмадінеджад, спровокували найбільші з часу Ісламської революції 1979 року протести в країні.

Джон Маккейн та інші представники Республіканської партії США критикують президента за те, що той не займає більш жорстку позицію, стосовно, за оцінкою Маккейна «сфальсифікованих виборів».

Втім більшість аналітиків вважають, що Барак Обама зайняв вірну позицію, очікуючи розв`язання ситуації. Він, як говорить аналітик з питань Близького Сходу Алекс Ватанка, реалістично оцінює вплив своїх заяв щодо внутрішніх справ країни, з якою США 30 років не мали дипломатичних зв‘язків. «Загалом, на стратегічному рівні США не мають ілюзій щодо суті іранського режиму», - підкреслив Ватанка.

Незважаючи на сумнівність результатів виборів, більшість експертів погоджуються що і внутрішня і зовнішня політика Ірану насправді знаходиться в руках верховного духовного лідера країни аятоли Алі Хаменеї. Це, вважають вони, стосується і питання ядерних амбіцій Ірану.

Втім триваючі демонстрації протесту, на думку Алекса Ватанки, можуть дещо послабити жорстку позицію лідерів країни щодо розвитку атомних технологій.

«Я думаю, ці акції протесту показали керівникам Ірану що грунт під їх ногами дуже хиткий. Люди не обов`язково будуть їх підтримувати і сліпо вірити у їхні слова».

Інші ж експерти переконані, що влада Ірану, якщо втримає свої позиції, спробує використати теперішні заворушення на свою користь. Алі Альфоне з Американського інституту підприємництва навіть вважає, що Тегеран може використати ситуацію проти Америки.

«Я думаю, що вони вірять у те, що Америка втрачає свої позиції як супер-держава. Тому, перемігши, вони спробують добитися від США більше поступок. Майбутні переговори будуть для США складними».

Експерти погоджуються, що перемога більш ліберально налаштованого Мір Хоссейна Мусаві спростила би взаємини між Іраном і США. Втім, вони сумніваються що результати теперішніх виборів вдасться змінити, а тому рекомендують Обамі готуватися до нелегких переговорів з Ахмадінеджадом.

XS
SM
MD
LG