Спеціальні потреби

Актуально

Нью-Йоркському Музею Ґуґенгайма – 50 років
Музею Ґуґенгайма виповнилося півстоліття. Розташований на «Музейній милі» в Нью-Йорку музей є відомим на весь світ завдяки своєму революційному дизайну, який спроектував американський архітектор Френк Ллойд Райт. Майстер казав: «Річ, яка не є водночас практичною і гарною, не має користі».

Цими днями Музей Ґуґенгайма присвятив геніальному будівничому спеціальну виставку «Френк Ллойд Райт: зсередини назовні».

Якби він писав музику, то був би Моцартом. Якби писав картини, то – Мікеланджело. Проте Френк Ллойд Райт обрав архітектуру і став одним з найвидатніших митців Америки. Його дитинство минуло на фермі у штаті Вісконсин, де Френк полюбив землю, а також простоту і свободу, які та дарувала. За життя Райт створив понад тисячу проектів, які зробили революцію в мистецтві двадцятого століття. Він висунув тезу, за якою архітектор повинен творити так само вільно, як і природа. Відтак Френк Ллойд Райт започаткував «органічну», тобто вписану в природу, архітектуру.

Френк Ллойд Райт колись сказав:

«Усе, що коли-небудь знадобиться вам в архітектурі, чи у житті, чи у подорожах, чи у роботі, це – природа. Геній – це людина, чиє око бачить природу. Геній – це людина, чиє серце відчуває природу. Геній – це людина, що має сміливість наслідувати природу».

Говорить директор архіву Френка Ллойда Райта Руз Пфайфер:

«Він називав свою архітектуру «органічною». Вважали, що він ніколи не пояснював її значення, та я гадаю, що він це зробив, коли сказав, що будівля буде органічною, якщо вона відповідатиме часу, відповідатиме місцю та відповідатиме людині».

У 1937 році Френк Ллойд Райт вирішив звести зимовий будинок неподалік міста Скоттсдейл у штаті Арізона, який мав би стати архітектурною школою і лабораторією для нього і його учнів. Руз Пфайфер, директор архіву Френка Ллойда Райта і його учень у минулому, пригадує процес зведення будинку:

«Уявіть, що чоловік приїхав сюди у сімдесят років, жив у наметі, ночував у спальному мішку посеред пустелі, а відтак побудував цей комплекс разом з тридцятьма хлопцями і дівчатами. Так починався Тейлизин-Вест».

У перекладі з валлійської, рідної мови матері Райта, Тейлизин означає «блискуча брова» чи схил гори. Тейлизин-Вест досі залишається школою архітектури, у ньому зберігається найповніше зібрання документів і предметів, присвячених одному художнику. Тут архітектори і студенти працюють разом, аби зберегти бачення Райта.

Бебек приїхав сюди з Індії на магістерську програму. Ось що він говорить про творчість Райта:
«Він не вчив архітектурі, що сфокусована на цій країні. Вона універсальна. І він хотів, аби люди займалися архітектурою, та не імітували його. Тож я хочу отримати тут знання, і згодом розробити власну техніку, яку я зможу використати, коли повернуся додому».

Джозеф Рурк був персональним лікарем Френка Ллойда Райта і відвідував регулярні недільні сніданки, за якими той любив спілкуватися зі своїми учнями.

На одній з таких зустрічей архітектор поділився з учнями враженнями від поїздок до Японії та їхнього впливу на свою творчість:

«Я ніколи вам не зізнавався, наскільки мене надихає японська гравюра. І пейзаж ніколи не видається мені однаковим, відколи я відкрив для себе цей живопис. Ваше бачення змінюється, ви бачите випромінювання, ви бачите впорядкованість. Ви здивуєтесь, а що спільного має японський малюнок із архітектурою? Архітектура – це базове мистецтво. Тож як живопис, скульптура, музика можуть вписатися в неї? Бо дім усіх великих видів мистецтва – це архітектура».

Задля створення практичного, красивого і просторого інтер’єру, архітектор став використовувати нові на той час будівельні матеріали. Розповідає директор архіву Френка Ллойда Райта Руз Пфайфер:

«Залізобетон, сталь і бетон злиті разом, з відлитим склом. Простір більше не мав бути коробкою. Ви можете цього позбутися. Ви можете зрізати кут і впустити світло. Дім міг перейти у сад, а сад міг зайти в будинок. Він вважав коробки дуже недемократичними, вони утискали вільну демократію. Він казав: «У нас з’явилася нова свобода, чудове розуміння свободи, і наші оселі мають бути такими самими».

Однак, коли 50 років тому у Нью-Йорку завершилося будівництво музею Ґуґенгайма, критики назвали його «пральною машиною» та «кексом». Це – єдиний будинок, зведений Френком Ллойдом Райтом в Нью-Йорку і, мабуть, найвідоміший нині його проект. Автор поклав останні 16 років свого життя на його створення. Революційний дизайн музею втілив художній характер майстра, який вважав, що форма і функція в архітектурі є невід’ємними. Музей Ґуґенгайма вперше відкрив двері через півроку після смерті Райта. У внутрішньому пандусі, що піднімається повільною спіраллю, розміщено колекції робіт імпресіоністів, пост-імпресіоністів та модерністів. За баченням Френка Ллойда Райта, такий пандус дозволяє експонувати картини так само, як ніби вони були на мольберті художника. Архітектор казав, що будівля існує як єдиний простір на безперервному поверсі.

Говорить директор фонду і Музею Ґуґенгайма Ричард Армстронґ:

«Так історично склалося, що це було установою, де американці мали змогу знайомитися з європейським сучасним мистецтвом так, як вони не могли зробити ніде інше. З часом музей став гостинним полем для різноманітних експозицій, тут зібрано чудові колекції. А будинок є символом цього всього».

Цього літа музей вшановує архітектора у спеціальній виставці під назвою «Френк Ллойд Райт: зсередини назовні», яка загострює увагу на ідеї Райта про відкриття свободи в закритому приміщенні. Головним експонатом виставки став сам будинок музею. Пояснює асистент куратора музею Девід ван дер Леер:

«Це найбільший об’єкт нашої колекції і виставки також. Ми хотіли на цьому зосередитись, і тому виставка теж спокійна, без дивакуватих інсталяцій. Це дуже спокійна мова між і вздовж нахилів пандусу. Рух іде колом, тож ви постійно отримуєте різні кути зору на будівлю».

Куратори кажуть: обирати експонати з-поміж тисячі проектів архітектора довелося довго. Як результат, у музеї можна побачити макети більше шістдесяти об’єктів Райта, як збудованих, так і тих, що залишилися жити на папері, а також двісті малюнків майстра. Сюрпризом експозиції став план Багдаду, де архітектор планував збудувати оперу, університет і ботанічні сади. Утім, через політичний переворот 1957 року архітектор не зміг реалізувати задум.

В Нью-Йорку виставка «Френк Ллойд Райт: зсередини назовні» працюватиме до кінця серпня, а згодом переїде до Музею Ґуґенгайма в іспанському Більбао.

Всі новини дня

Українські атаки по Криму “підривають” продажі російської ППО С-400 – Буданов

Вид з висоти пташиного польоту на Севастополь після ракетного удару по штабу Чорноморського флоту Москви в анексованому Криму 22 вересня 2023 р. Handout/Planet Labs PBC/AFP

Успішні атаки України на російські об’єкти в окупованому Криму негативно впливають на продажі російської системи ППО С-400. Про це очільник української розвідки Кирило Буданов розповів у інтерв'ю виданню Drive під час перебування у Вашингтоні.

“Збройні сили України розбивають діри у заявленій військовій перевазі Росії, показуючи, що її система ППО наступного покоління С-400 не варта мільярдів доларів, за які Москва продає її на світовому ринку”, – сказав Буданов.

Як повідомляв Голос Америки, у п’ятницю Україна завдала ракетного удару по штабу Чорноморського флоту Росії в Севастополі. На початку місяця ударами також пошкоджено кілька російських суден.

В ексклюзивному інтерв'ю журналісту Голосу Америки Остапу Яришу Крило Буданов повідомив, що внаслідок атаки України на штаб Чорноморського флоту Росії в Севастополі загинули щонайменше 9 осіб, поранення отримали 16. Серед них — російські генерали.

Такі напади свідчать про те, що Київ не відмовився від повернення Кримського півострова, – сказав Кирило Буданов американському виданню.

Атаки, за його словами, демонструють, що “розхвалена ракетна система “земля-повітря” С-400 “Тріумф” не може захистити російську окупацію півострова, що “потенційно підриває продажну рекламу Кремля”.

У серпні Міністерство оборони України заявило про знищення системи С-400 поблизу Оленівки, села на березі Чорного моря в Криму.

Припускалося, що атаку було здійснено ракетами великої дальності Storm Shadow, наданими Великою Британією. Наступного місяця це повторилося під час удару по кримському місту.

За словами Буданова, Україна переслідує короткострокові військові цілі, знищуючи засоби протиповітряної оборони Росії.

Але “з політичної точки зору ми також демонструємо очевидну неспроможність російських систем ППО”, каже український розвідник. А це, відповідно, робить їх менш прибутковими на світових ринках озброєнь.

Видання Insider пише про заяву Буданова, що “це не просто вихваляння” та нагадує висновок вашингтонського Інституту вивчення війни, згідно з яким, нещодавні атаки України на російську систему протиповітряної оборони виявили потенційні “системні тактичні прогалини” та вказали на те, що “російські сили були не готові до перехоплення ракет за допомогою ППО або не змогли це зробити”.

У 2017 році Туреччина заплатила близько 2,5 мільярда доларів за придбання систем С-400, нагадує Insider. За інформацією Reuters, Вашингтон виступав проти угоди, а також попросив Анкару передати системи Україні. Через рік Індія наслідувала цей приклад, погодившись заплатити близько 5,5 мільярдів доларів за 5 систем С-400.

Натомість удари безпілотників у Москві показують, що С-400 “навіть не може забезпечити безпеку російської столиці”, сказав Буданов.

“Коли весь світ бачить, що якісь безпілотники атакують Москву, ніхто більше не хоче купувати російські системи ППО”, – сказав він, – І це дуже боляче для них.

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00

19 вересня Азербайджан оголосив про початок "антитерористичної операції" в Нагірному Карабасі, щоб, як повідомляє Баку, відновити конституційний лад і витіснити військові формування, які, як вважає Азербайджан, незаконно підтримує Вірменія.

Інвестиції для відбудови України — інтерв’ю з Андрієм Гундером. Відео

Інвестиції для відбудови України — інтерв’ю з Андрієм Гундером. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:33 0:00

Під час візиту у Північну Америку, українська делегація серед іншого намагається залучити такі необхідні для відбудови країни приватні інвестиції. Про те, що радить американський бізнес в Україні новачкам, які лише вирішують чи інвестувати,

Буданов прокоментував повідомлення в ЗМІ про можливу причетність України до ударів дронами в Судані

Начальник головного управління розвідки України Кирило Буданов не підтвердив і не спростував повідомлень у ЗМІ про ймовірну причетність українських спецслужб до атак дронами в Судані. При цьому він додав, що Україна буде діяти проти своїх ворогів “у будь-якій точці земної кулі”. Про це Буданов розповів у ексклюзивному коментарі українській службі Голосу Америки.

Щодо підтвердження чи спростування інформації в повідомленнях CNN, — тут без коментарів, мені нема чого сказати. Нехай кожен знаходить відповіді сам
Кирило Буданов

“Я особисто ще рік тому відверто казав, що всі російські воєнні злочинці, які воювали, воюють або планують воювати проти України, будуть покарані в будь-якій точці земної кулі. Щодо підтвердження чи спростування інформації в повідомленнях CNN, — тут без коментарів, мені нема чого сказати. Нехай кожен знаходить відповіді сам”, — сказав Кирило Буданов.

Як повідомляв Голос Америки, телеканал CNN поінформував з посиланням на джерело в українському війську, що за ударами безпілотників по базах місцевих бойовиків, повʼязаних з ПВК “Вагнер” поблизу столиці Судану, ймовірно, стоять українські спецслужби.

Журналісти CNN процитували джерело в українському війську, що описало операцію як роботу “несуданських військових”: схема дронів, що летять прямо на ціль, була дуже незвичною для Судану та ширшого африканського регіону.

Ці напади, як зауважив телеканал CNN, свідчать про можливе поширення наслідків російського вторгнення далеко від лінії фронту в Україні.

Всі російські воєнні злочинці, які воювали, воюють або планують воювати проти України, будуть покарані в будь-якій точці земної кулі.
Кирило Буданов, начальник ГУР

“Ситуація, яка сталася в Судані, думаю, всім чудово відома. Вкінці весни там стався черговий заколот, який повністю підтримувала російська сторона”, — додав Буданов у коментарі Голосу Америки, — “Підрозділи ПВК “Вагнер” брали участь і в організації, і безпосередньо в самому перевороті. Це все, що можу вам сказати. Це наші вороги, і ми будемо діяти в будь-якій точці земної кулі”.

У суботу президент Володимир Зеленський повідомив у соцмережі Х (колишня Twitter) про свою незаплановану зустріч з головою перехідного уряду Судану по дорозі з Канади.

«На зворотному шляху, в аеропорту Шеннон Зеленський провів незаплановану зустріч із Головою Суверенної Ради Судану Абделем Фаттахом аль-Бурганом», повідомив президент у своєму твіті.

«Ми обговорили спільні виклики безпеці, а саме діяльність незаконних збройних формувань, які фінансуються Росією», – додав президент України.

Кирило Буданов перебував у Вашингтоні у складі президентської делегації Володимира Зеленського, він провів зустрічі з представниками оборонних структур США і брав участь у двосторонніх переговорах у складі української делегації в Білому домі.

Начальник ГУР утримався від відповіді на запитання, чи обговорювали протягом цих зустрічей передачу Україні далекобійних ракет ATACMS, як про це пишуть американські ЗМІ. За його словами, розмови були про подальшу підтримку України в найближчій та середньостроковій перспективі.

Норвезька поліція заарештувала колишнього командира «вагнерівців», що воював в Україні

Колишній командир ПВК «Вагнера» Андрій Медведєв у суді зі своїм адвокатом Бриньюльфом Ріснесом в Осло, Норвегія, 25 квітня 2023 р.

Норвезька поліція заарештувала колишнього командира найманців «Групи Вагнера» за підозрою в тому, що він намагався нелегально перетнути кордон назад у Росію, повідомляє агентство Reuters.

Андрій Медведєв, який у січні втік з Росії через її арктичний кордон з Норвегією, після цього він попросив притулку в Норвегії.

Адвокат підозрюваного повідомив у суботу, що Медведев казав, що тікав, коли російські охоронці стріляли в нього. Він розповів про те, як воював в Україні у складі «Групи Вагнера».

Поліція повідомила, що 20-річного чоловіка затримали за спробу незаконного перетину російського кордону, але не назвала його імені. Офіцер місцевої поліції відмовився назвати особу заарештованого.

Але арешт Медведєва стався через "непорозуміння", сказав Reuters його норвезький адвокат Бріньюльф Ріснес.

«Він був там, щоб побачити, чи зможе він знайти місце, де він перетнув (в Норвегію в січні). Його зупинили, коли він був у таксі. Він ніколи не був поблизу кордону... Він ніколи не мав наміру перетнути кордон (з Росією)", - сказав Ріснес.

Під час прибуття до Норвегії Медведєв заявив, що шукає притулку, оскільки побоюється за своє життя після того, як став свідком вбивств і жорстокого поводження з російськими полоненими, яких привезли на передову в Україні.

Його втеча в січні потрапила в заголовки газет у всьому світі як рідкісний приклад перебіжчика до західної країни, який стверджував, що воював на стороні Росії як найманець у війні проти України.

Але в травні він сказав у відео, опублікованому на YouTube, що хоче повернутися в Росію, хоча він ізауважив, що це може становити ризик для його життя. Медведєв сказав, що бачить себе як «якогось хлопчика у великій грі», і він більше не хоче бути частиною цієї гри.

Ріснес сказав, що Медведєв має право повернутися до Росії, якщо захоче, але для того, щоб туди було безпечно повертатися, "потрібно, щоб там відбулося багато змін".

У квітні Медведєва засудили в Норвегії за участь у бійці в барі та носіння пневматичної зброї, але виправдали за звинуваченням вчинення насильства проти поліції. Тоді він сказав, що думає про майбутнє і сподівається на притулок.

Наприкінці серпня Голос Америки повідомляв про те, що у Фінляндії було заарештовано імовірного члена ультраправого військового підрозділу найманців «Групи Вагнера», який воював в Україні.

Офіс генерального прокурора України підтвердив повідомлення про арешт у Фінляндії російського громадянина, якого розшукують за підозрою в участі в терористичній організації.

За твердженням української прокуратури, чоловіка затримали саме на її запит. Але в ГПУ не повідомили ім'я затриманого.

За даними Reuters, йшлося про Яна Петровського, засновника та лідера ультраправого підрозділу "Русич", пов'язаного з "Вагнером", який воював в Україні з 2014 року.

Засновник «Групи Вагнера» Євген Пригожин був убитий 23 серпня, коли приватний літак, яким він користувався, розбився за нез’ясованих обставин. Лише два місяці перед тим він зі своїми найманцями здійснив похід на Москву, щоб кинути прямий виклик російському істеблішменту.

Більше

Відео - найголовніше

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG