Спеціальні потреби

Широка коаліція Партії регіонів і БЮТ не відбулася


Ті, хто застерігав від конституційного перевороту в Україні, можуть зітхнути з полегшенням. «Розподілу країни на двох» не буде, а президентські вибори відбудуться всенародно і за розкладом.

Партія регіонів і Блок Юлії Тимошенко не домовились про коаліцію. Те, що на так званій «ширці» поставлено крапку, засвідчила сенсаційна заява лідера реґіоналів Віктора Януковича у неділю 7 червня. У святковий день Трійці головний регіонал звернувся до телеглядачів зі свого улюбленого «майданчика» – території Києво-Печерської Лаври. Як заявив Янукович, він свій вибір зробив: Президент України має бути обраний всенародно.

При цьому лідер опозиції підтвердив те, що раніше замовчувалось. На коаліційних переговорах ПР і БЮТ справді розглядався варіант конституційних змін щодо виборів президента в парламенті та продовження терміну повноважень нинішньої Верховної Ради. За словами Януковича, його не влаштовувало те, що зміни належало внести швидко, а отже, відмовитись від відкритого їх обговорення.

«А такий шлях – це крок назад від демократії. Треба завжди радитися з народом», – зауважив лідер Партії регіонів. Як він додав, «прискорювати реформи необхідно, але не коштом обмеження прав громадян».

«Я заявляв завжди і заявляю зараз – президент держави повинен бути обраний на прямих всенародний виборах... Я приймаю це рішення однозначно», – наголосив політик.

Як виглядає, такий крок лідера регіоналів став цілковитою несподіванкою для потенційних партнерів із БЮТ. Юлія Тимошенко поспішила виголосити заяву у відповідь і увечері в неділю виступила з власним телезверненням до народу.

Лідерка БЮТ констатувала: Віктор Янукович поставив крапку на коаліційних переговорах.

«Він в односторонньому порядку, нікого не попередивши, вийшов з переговорного процесу, зробив гучну політичну заяву, поставивши, власне кажучи, хрест на об’єднанні, на шансі для України», – заявила Тимошенко.

При цьому прем’єрка наголосила: планувалося об’єднати всі політичні сили України, а не лише ПР і БЮТ. Закиди ж опонентів щодо намірів «поділити країну на двох» назвала «чорною пропагандою».

Тимошенко заперечила, що переговірники домовлялися внести одіозні зміни до Конституції. Як вона запевнила, «мова не йшла ані про продовження повноважень парламенту, ані про однозначне обрання президента у парламенті, ані про будь-які заходи щодо обмежень свободи слова».

Натомість, за її словами, «екзотичну» норму Конституції намагався запровадити сам Віктор Янукович. Він буцімто хотів обмежити нижній віковий поріг кандидатів на президентство 50-ма роками, проте отримав категоричну відмову БЮТ.

Водночас Тимошенко наголосила: Основний закон такий потребує змін.

«Я вірю, що відразу після президентських виборів ми це обов’язково зробимо – змінимо Конституцію на краще», – спрогнозувала прем’єрка.

І, очевидно, щоб пом’якшити гіркий присмак коаліційної поразки, закінчила свій виступ на переможній ноті. Тимошенко оголосила, що йде в президенти:

«Якщо чоловікам не вистачає мужності, відповідальності, не вистачає гідності і честі, то мені всього цього вистачить. І саме тому, і саме зараз, щоб довести, що ви недарма стояли на всіх майданах, вулицях та площах країни, я заявляю, що іду на президентські вибори і переможу!» – запевнила прем’єр-міністр.

Утім, як виглядає, з невдалої спроби «шлюбу за розрахунком» Юлія Тимошенко вийшла з більшими втратами для репутації, аніж Віктор Янукович. Принаймні це засвідчило телефонне експрес-опитування, проведене «свіжими слідами» Інститутом Горшеніна. За даними опитування, більшість українців підтримують позицію лідера Партії регіонів, який вийшов із переговорів. Його дії схвалює майже дві третини опитаних, і лише 12% не згодні.

Та хоч би як там було, сторінку перегорнуто. «Політичне небо прояснішало, і це дуже важливо, що нарешті ми поставили крапку», – сказав, коментуючи безславний кінець коаліціади «ПРіБЮТ», народний депутат України, лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк. «Ми йдемо в жорстку президентську кампанію», – додав Яценюк, якого називають третім найперспективнішим претендентом на президентську посаду в Україні.

Нагадаємо: як повідомлялося раніше, коаліційні переговори між Партією регіонів і БЮТ вийшли на фінішну пряму. Очікувалось, що офіційно про створення парламентського союзу у Верховній Раді оголосять у вівторок 9 червня.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG