Спеціальні потреби

Михаїл Саакашвілі про ідеологічні пріоритети Грузії


Становище в Грузії далі напружене. У зв’язку з тим російська служба «Голосу Америки» звернулася електронною поштою до Президента Грузії Михаїла Саакашвілі з проханням відповісти на ряд запитань.

Анна Леонідова: Пане президенте, минуло немало часу від серпневої війни 2008-го року, а Грузія знову в центрі уваги світових ЗМІ. У серпні загроза була зовнішня, тепер тиск збільшується зсередини. Як Ви оцінюєте події, які відбуваються у вашій країні?

Михаїл Саакашвілі: Грузія перебуває на чолі важкої ідейної боротьби. Вирішується питання про те, чи може така маленька країна як наша, яка поділяє західні принципи демократії і дотримання прав людини, відстояти свою незалежність і зберегти за собою право вибирати союзників. Чи може країна в нашій частині світу провести перебудову на основі верховенства права і повної прозорості? Чи світ повернеться до ідеї ХІХ століття про «Сфери впливу»? Це – основні, фундаментальні питання, з якими ми стикаємось сьогодні в Грузії.

За останніх п’ять років народ Грузії провів екстраординарну за складністю роботу, аби вирватися з темного поневолення, спочатку – Радянської імперії, а відтак – власної корумпованої епохи, що настала після здобуття незалежності, епохи, що потерпіла провал.

Ми виграємо цю боротьбу. Знову і знову Грузію зараховують до найбільш успішних перехідних демократій. Минулого місяця Світовий банк назвав нас першими в цьому списку. Корупцію в країні, за великим рахунком, викорінено. Превалює влада закону. Незважаючи на серпневе вторгнення і світову кризу, іноземні інвестиції в Грузії залишаються стабільними.

Народ Грузії вільний реалізувати свої прагнення. Це не означає, що все ідеально, зовсім ні. До цих пір ми є країною, яка бореться з бідністю і хворобливими наслідками радянської доби. І тому я присвятив свій другий президентський термін ідеї «Грузія без злиднів» і створенню робочих місць для всіх жителів країни.

Саме поступ Грузії за останніх п’ять років зробив нас мішенню для тих, хто може бути переляканий нашими успіхами. Адже якщо Грузія може бути успішною, вільною демократією і країною з ринковою економікою, то що перешкоджає іншим народам регіону втілити в життя таку ж мрію? Ця ідея, на жаль, декого лякає. У серпні минулого року світ був свідком того, що вторгнення стало одним із способів припинити наш поступ. Другий спосіб – сіяти безлад всередині країни. Проте, ні одна з тих спроб не завершилась успіхом і не змогла заставити нас зійти з вибраного шляху. Хочу, щоби Ви мене правильно зрозуміли: у народу Грузії є обґрунтовані скарги і приводи для невдоволення. Я і мій уряд завжди були готові, і ми тепер готові, сісти за стіл переговорів з опозиційними партіями в будь-яку пору для того, аби найти розв’язку існуючих проблем.

А.Л.: Пане президенте, на теперішній момент домовленості з опозицією не досягнуто. Який сценарій розвитку подій Ви бачите найбільш вірогідним?

М.С.: По-перше, важливо зрозуміти, що опозиція не є монолітним блоком. В опозиції чути багато голосів з різними поглядами. Фактично, найбільша опозиційна партія – Християнські демократи – навіть не брала участі в демонстраціях минулого місяця.

Радикальна опозиція, яка організувала протести, переслідує тільки одну мету – заставити мене піти у відставку. Проте, народ Грузії не підтримує цю антиконституційну ідею. Народ Грузії на загал визнає той винятковий поступ в економіці і демократії, що його здобула країна за нашого урядування. Більшість людей підтримує наш підхід до побудови у Грузії сучасної європейської демократії, яка стала б частиною західних інститутів. І вони довіряють нам у питанні виведення країни з глобальної економічної кризи.

Я думаю, що на сьогоднішній стадії деякі представники опозиції усвідомили, що Грузія повинна рухатися шляхом дотримування Конституції, згідно з якою зміна уряду здійснюється не на вулицях, а на виборчих дільницях. Цим членам опозиції ми запропонували серйозний діалог стосовно проведення цілої серії критично важливих реформ – в конституційних питаннях, щодо виборчого кодексу, систем судочинства і других сфер діяльності уряду. Недавно ми відбули першу зустріч, і я сподіваюся, що такі зустрічі з опозицією продовжуватимуться. Уряд Грузії планує звернутися до інших сторін, залучених в процеси, що проходять в країні – до громадянської спільноти, до приватного сектора, до рядових громадян – і запропонувати їм брати участь у розгляді передбачених реформ.

А.Л.: Наметові табори в центрі Тбілісі не змогли заслонити проблеми, які принесла із собою глобальна економічна криза. Які шляхи виходу з неї Ви накреслюєте для Грузії?

М.С.: Глобальна економічна криза без сумніву заторкнула і Грузію. На щастя, наші фінансові інститути були чудово відрегульовані. І внаслідок цього вони потерпіли набагато менше, ніж аналогічні інститути закордоном. Сьогодні наша економіка відносно стабільна. Очевидно, нам надзвичайно допомогла і міжнародна фінансова допомога, яку ми одержали за посередництвом наших друзів і союзників після серпневого вторгнення.

Наш план щодо подолання кризи – далі йти шляхом, вибраним нами в 2003-му році: будувати відкрите суспільство, вільний ринок, який функціонує на основі законів, міцні інститути державності. Це забезпечить впевненість іноземних інвесторів і громадян Грузії в тому, що їх власність та інвестиції захищені, що створено умови для вільної конкуренції.

У додаток, ми робимо все можливе, аби захистити тих, по кому криза вдарила найсильніше. Ми розширяємо соціальну допомогу, збільшуємо пенсії, продовжуємо інвестиції в основу нашого майбутнього процвітання – в освіту.

А.Л.: За Вами закріпилась слава людини, яка подолала корупцію в одній окремо взятій країні. Як це Вам вдалось?

М.С.: Грузинський народ втомився від корупції. В момент початку терміну нинішньої адміністрації п’ять років тому Грузія була в майже безнадійному стані. Сьогодні наша країна і проведені в ній реформи, без перебільшення змінили життя кожного громадянина на краще. Народ Грузії зрозумів, що для того, щоби рухатися вперед, нам необхідно змінити старий менталітет «кожний за себе». Робота з метою підкорення корупції базувалась на структурній реформі нашої поліції, збройних сил, прикордонної служби, митниці і всіх державних органів. Завдяки такому всеохопному підходу, а саме – за рахунок скорочення штатів, перенавчення співробітників, надання їм достойної заробітної плати – моєму уряду вдалось досить ефективно і швидко знизити рівень корупції. Від самого початку нашої боротьби з корупцією ми докладаємо всіх зусиль, аби не скотитися на попередній рівень, в основному ставимо наголос на прозорості і звітності, як основ управління. Це – постійна робота, в яку роблять вклад і мій уряд, і всі громадяни країни.

А.Л.: Як Ви оцінюєте нинішній стан грузинсько-американських відносин?

М.С.: Відносини між Грузією і Сполученими Штатами є як ніколи міцними. Адміністрація Барака Обами – наш партнер, який діє рішуче і принципово. Президент і віце-президент США чітко усвідомлюють, що вибір народу Грузії – Євроатлантична інтеграція, і вони непохитні в своїй підтримці цього прагнення. У січні ми підписали Хартію про стратегічне партнерство з США. Хартія визначає структуру наших взаємних стосунків у питаннях оборони, економіки, торгівлі і культури. Ми наполегливо працюємо над тим, щоб провести постанови цієї Хартії в життя через реальні проекти, зокрема у сфері активізації двосторонніх торговельних відносин.

Американський народ також виявив надзвичайну щедрість стосовно Грузії, особливо після минулорічного вторгнення. Американська допомога на суму в мільярд доларів, до надання якої в серпні минулого року закликали Президент Обама і віце-президент Байден, в той час поки-що кандидати на ті посади, виявилась неоціненною для стабілізації економіки Грузії.

І, очевидно, США є ключовим союзником у просуванні членства Грузії в НАТО. Нинішня адміністрація, як мінімум настроєна так само рішуче в цьому питанні, як і її попередники. Ми за це вдячні Бараку Обамі.

XS
SM
MD
LG