Спеціальні потреби

Контрабанда зброї – проблема для США й Мексики

Мексика стала нещодавно епіцентром свинячого грипу, загроза від якого вже дещо вщухла. Втім, небезпека від накопичення великої кількості американської вогнепальної зброї у руках мексиканських злочинців зростає, що особливо непокоїть правоохоронців обох країн.

Війна між наркокартелями у Мексиці продовжує забирати життя людей та створювати у країні хаос. При тому велика кількість вогнепальної зброї, яку використовують мексиканські злочинці, як каже місцева влада, походить із Сполучених Штатів. Американські правоохоронці намагаються покласти край контрабанді зброєю до Мексики. Їх зусилля здебільшого дають незначні результати, і аж ніяк не вирішують проблему насильства в Мексиці.

Останнім часом затримка на перепускному пункті в прикордонному містечку Ель-Пасо, штат Техас, дещо довша, ніж в минулому. Американські прикордонники уважніше обстежують автомашини, шукаючи вогнепальну зброю за допомогою спеціально тренованих собак. Директор митниці Ель-Пасо Бил Моласкі каже:

«Для виконання наших щоденних обов’язків ми керуємось переважно розвідувальними даними, а також досвідом роботи у цьому середовищі. Ми приділяємо особливу увагу тим маркам автомашин, які, як правило, використовують контрабандисти».

З моменту посилення режиму перевірок на перепускному пункті конфісковано лише один пістолет. Генеральний консул Мексики в Ель-Пасо Роберто Родріґез все-таки вітає зусилля американських прикордонників:

«Те, що почали робити американські правоохоронці - добрий початок, зокрема їх зусилля задля припинення контрабанди вогнепальної зброї. Адже, більшість вогнепальної зброї, яку використовують банди в Мексиці, походить із Сполучених Штатів».

Більшість конфіскованої зброї, за словами мексиканських правоохоронців, надходить з легально працюючих магазинів продажу зброї у США. У свою чергу власники цих крамниць твердять, що мексиканські банди не можуть придбати у них таку кількість зброї.

Чак Ваґнон, власник магазину Текс-Ґанз у місті Остин, Техас, каже, що ніхто не приходить до нього, аби купити арсенал зброї, принаймні «у кількості, достатньої для перепродажу».

«Я не маю можливості ні придбати, ні продавати автомати і гранатомети, як ті, що їх використовують злочинні угруповання у Мексиці», - додає Ваґнон.

Аналітик із питань міжнародної безпеки Фред Буртон вважає, що дуже малий відсоток зброї, задіяної у злочинах у Мексиці, куплено в американських магазинах:

«Беручи до уваги те, скільки зброї знайдено при наркоторговцях під час арешту - то тут йдеться про величезну кількість автоматів китайського виробництва, російського виробництва, а також деякі одиниці зброї, вкраденої, або незаконно купленої, у Сполучених Штатах».

Буртон твердить, що багато американської вогнепальної зброї, якою володіють злочинці у Мексиці, вони дістали від мексиканських військових. У 2008 році, як він каже, приблизно п’ятнадцять тисяч солдатів дезертирували з мексиканських збройних сил і багато з них прихопили із собою зброю.

Значну кількість вогнепальної зброї мексиканська армія купує безпосередньо від американських компаній, згідно з договорами схваленими Державним департаментом США. Буртон важає, що цю систему необхідно удосконалити:

«Це питання, на мою думку, слід вивчити у рамках перегляду програм іноземної допомоги Мексиці, а конкретно: що ми їм даємо; що ми продаємо мексиканському урядові; і де ця зброя опиняється».

Частина проблеми в тому, що нема скоординованої системи ідентифікації конфіскованої в Мексиці зброї та встановлення джерел її походження.

Генеральний консул Мексики в Ель-Пасо Роберто Родріґез каже, що потрібно «знайти певний спосіб співпраці для того, аби відповідно встановити походження вогнепальної зброї».

Мексиканський дипломат повідомив, що Мексика і Сполучені Штати вже ведуть переговори про те, як створити кращу систему для контролю продажу та попередження контрабанди вогнепальної зброї через їх спільний кордон.

Відео - найголовніше

США: Дайджест головних подій тижня. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:12 0:00
XS
SM
MD
LG