Спеціальні потреби

Як готувалися астронавти до ремонту телескопа Габбл

Сьогодні американський космічний корабель багаторазового використання Атлантис прибув до телескопа Габбл. Члени екіпажу проведуть ремонт та встановлять додаткове обладнання, яке дозволить посилити потужність телескопа від десяти до сімдесяти разів. Це остання ремонтна місія аерокосмічного агентства США НАСА на Габбл. Через п’ять років телескоп планують вивести з ладу і спрямувати у земний океан.

Політ на Габбл відкладався кілька років з міркувань безпеки. Команда Атлантиса готувалась до нього з 2006 року.

Перед тим, як відправити корабель у космос, інженери та й самі астронавти повинні були вирішити чимало проблем і питань. Як наприклад, що їсти під час місії. За дев’ять місяців до польоту, у перерві між технічною підготовкою, члени екіпажу проводили дегустацію страв, які їм пропонували.

Астронавти оцінювали страви, на основі чого складалося меню на час одинадцятиденної місії. Були нарікання, що у меню немає піцци та жарти про те, що той, хто придумає, як її готувати в космосі, заслужив би на Нобелівську премію.

За вісім місяців до місії астронавти вже склали свої речі, які вони беруть у космос. Практично все можна придбати у магазинах. Після польоту всі ці речі, окрім хіба що білизни, астронавти віддають науковцям НАСА.

Звичайно, вибрати їжу та зібрати одяг - другорядні речі для членів екіпажу Атлантиса. Їх справжнє, не легке завдання - модернізувати телескоп Габбл, який став очима людства у глибини Всесвіту. За кожним з п’яти виходів астронавтів у відкритий космос, спостерігатимуть інженери НАСА у штаті Меріленд, звідкіля ведеться управління телескопом. Саме тут було розроблено план оновлення апарата.

Говорить менеджер місії ремонту Габбла Кіс Валюс:

«Ми поміняємо або відремонтуємо чотири інструменти, встановимо батареї, гіроскопи, чутливий сенсор, оновимо обшивку телескопа. Потрібно зробити багато речей і аби все працювало, необхідно бути дуже ефективним»

Габбл перебуває у космосі з 1990 року. Чотири тисячі астрономів з усього світу користувалися цим телескопом для вивчення Всесвіту. За його допомогою зроблено чимало наукових відкриттів. Нинішня місія на Габбл уже п’ята і остання. Науковці сподіваються продовжити життя телескопа на п’ять років і значно збільшити його можливості.

Габбл перебуває на орбіті за понад 560 кілометрів від Землі, що робить місію досить небезпечно. Тож НАСА, вперше в своїй історії, підготувало інший корабель, готовий вирушити у космос, якщо буде необхідно рятувати членів екіпажу Атлантиса.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG