Спеціальні потреби

У США зростає вартість вищої освіти

Скільки у Сполучених Штатах сьогодні коштує вища освіта і чи кожному вона по кишені? Останні дослідження показують, що навіть після різноманітних знижок і спеціальних програм з фінансової допомоги, освіта бакалавра у державному ВУЗі із середнім рейтингом коштувала пересічній американській родині близько тридцяти відсотків їх річного доходу. Тим часом вартість навчання дитини у приватному ВУЗі зросла аж до сімдесяти шести відсотків. А з нинішньою кризою в економіці, яка позначилися й на навчальних закладах, освіта може стати просто недоступною.

Зак Голл вчиться на факультеті політичних наук Техаського університету і за свою освіту повинен буде викласти немало грошей:

«Я закінчу університет із боргом у майже 30 тисяч доларів, а мої батьки заробляють лише 90 тисяч на рік. Це щось неймовірне. І причиною цьому є підвищення вартості навчання».

За останні 25 років вартість навчання у США піднялася у чотири з половиною рази. Одна з причин полягає в тому, що американці віддають перевагу престижним школам, а ті, через великий попит, постійно підвищують плату за навчання.

Декан Бізнес Школи Фордгамського університету Говард Такман пояснює:

«Люди думають, що якщо вони не отримають дорогої освіти, значить їх освіта не достатньо хороша».

Він наводить приклад рейтингу «100 кращих ВУЗів», який порівнює з перегонами озброєнь в освіті. Через те, що провідні університети країни витрачають мільярди доларів на підвищення свого рейтингу, відповідно росте й вартість навчання.
Чимало ВУЗів збільшують ціну за навчання, щоб запропонувати більше безкоштовних місць тим, хто не може дозволити собі його оплатити.

Але навіть ті, кому пощастило отримати грант та успішно провчитися рік-два, часто вимушені залишати студентські лави. Адже ціна за освіту піднімається чи не кожного семестру і студенти просто неспроможні її наздогнати.

Студент другого курсу Натаніел Браянт може не дотягнути до наступного навчального року:

«Я так важко працював, щоб потрапити у цей університет. А, тепер через нестачу пари зелених папірців про свої мрії я можу забути. Це нечесно».

Студентів, які постали перед загрозою виключення через фінансову неспроможність, у Сіракузькому університеті майже 400. Школа намагається знайти для них гроші – однак потребуючих занадто багато.

Фінансовий адміністратор Сіракузького університету Йоланда Морґан каже:

«Все більше студентів приходять у Центр фінансової допомоги. Всі мають вагомі підстави для отримання гранту. Дуже важко дивитись, як здібні молоді люди вимушені облишити свої мрії отримати диплом».

Здатність закладів допомогти своїм студентам залежить від їх фондів, кошти з яких переважно інвестуються у фондовий ринок. Сіракузький Університет через останню кризу втратив 170 мільйонів доларів. Один з найпрестижніших закладів країни, Гарвард, втратив від обвалу ринків кілька мільярдів доларів.

У нинішній економічній ситуації, на думку фахівців, єдиним виходом зі становища буде повний перегляд схеми освіти і зменшення вартості навчання.

Представник Національного Центру громадської політики та вищої освіти Патрік Келлан пропонує свою розв’язку:

«Ми могли б дати студентам можливість швидше закінчувати ВУЗи, зокрема вони могли б вступати в університети ще у випускних класах школи. Також ми могли б продуктивніше використовувати приміщення навчальних закладів, зокрема використовувати новітні технології, щоб заощадити гроші свої і студентів».

Чи зможе студент за три роки здати програму бакалавра, до того ж відвідуючи класи не персонально а у мережі інтернет, покаже час. В іншому випадку Америка вже зовсім скоро матиме дуже багато престижних ВУЗів, в яких зможуть дозволити собі вчитися - одиниці.

А поки, студент Натаніель Браянт переживає не лише за іспити:

«Можливо доведеться зробити перерву на рік чи семестр, попрацювати заробити грошей та повернутись».

Інше за темою

XS
SM
MD
LG