Спеціальні потреби

Гривня рекордно падає на фоні дефіциту валюти


У понеділок протягом дня на міжбанківському ринку гривня подешевшала майже на 6%. Вперше за останні два місяці українська національна валюта коштувала понад 9 гривень за американський долар. Національний банк виходив на ринок з інтервенціями, але не зміг задовольнити зростаючий попит на валюту. Так само не дають результатів запроваджені НБУ адміністративні заходи регулювання, що мають на меті стабілізувати валютний ринок. Деякі банкіри попереджають, що вже до кінця цього тижня курс національної валюти може опуститися до позначок 10 грн/долар.

У президентському Секретаріаті назвали таке глибоке падіння економічно невиправданим, пояснивши його невпевненістю суспільства. Речник Секретаріату Олександр Шлапак припускає, що нестабільність гривні пов'язана з відсутністю в країні єдиного плану дій для виходу з кризи а також браком співробітництва з Міжнародним валютним фондом:

«Я переконаний, якби нам вдалося прийняти єдину спільну позицію і план дій, ми могли б заспокоїти цю ситуацію. У протилужному разі, на долар чинитимуть тиск психологічні чинники, як відбувається сьогодні».

Відновлення переговорів з МВФ Шлапак назвав передумовою стабілізації на валютному ринку. Президентські радники вважають, що з вини уряду Україна не може отримати черговий транш із обіцяних фондом грошей. Мовляв, Кабмін не погоджується переглянути державний бюджет і скоротити витрати для зменшення дефіциту до прийнятних показників.

У понеділок про це говорив заступник глави Секретаріату Андрій Гончарук із послом Сполучених Штатів Америки в Україні Вільямом Тейлором. Представники української влади сподіваються протягом тижня виробити єдину позицію із Кабміном та НБУ для того, щоб відновити переговори із МВФ вже на початку березня.

Додатковим чинником тиску на валютний курс залишається дефіцит у зовнішній торгівлі. Попри скорочення імпорту, у січні він і надалі перевищував експортні операції на понад 600 мільйонів доларів. Наприкінці минулого тижня президент підписав закон, яким встановлюється додаткове 13% мито на практично всі імпортні товари. Цей захід називають екстренним для стабілізації платіжного балансу країни, дефіцит якого сягнув минулого року рекордних величин.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG