Спеціальні потреби

Економічний план Обами зазнає критики

Цього тижня план Барака Обами із підживлення американської економіки розглядатиметься в Сенаті. Хоча він був підтриманий Палатою представників, за нього не проголосував жодний республіканець. І тепер пропозиції команди новообраного президента зазнають все більшої критики як від протилежного політичного табору, так і від незалежних експертів.

В чому ж полягає проблема з планом Барака Обами вартістю у вісімсот двадцять п’ять мільярдів доларів? На це запитаннями сенатор-республіканець Том Кобурн поставив свої запитання:

«Побудувати новий будинок у Вашингтоні? Двісті сорок вісім мільйонів доларів на меблі для Міністерства внутрішньої безпеки? Сімдесят п’ять мільйонів на боротьбу з палінням? Як це створює робочі місця?

Обама пояснює, що його план має як коротко-, так і довготермінові цілі. «Це не просто тимчасова програма боротьби з безробіттям. Це інвестиції у наші найбільші пріоритети, такі як енергетика, освіта, охорона здоров’я та побудова нової інфраструктури», - сказав він.

Яким чином цьому допоможе купівля льодоходу вартістю вісімдесят вісім мільйонів доларів? Чи виділення чотирьохсот мільйонів на програму з запобігання розповсюдженню венеричних захворювань? На це спікер Палати представників Ненсі Пелосі відповіла, що контрацепція зменшить витрати місцевого та федерального урядів.

Втім, сенатора Кобурна це не переконало:

«Ми позичаємо гроші, яких ми не маємо, аби купити речі, які нам не потрібні. Це не підживить нашу економіку. Американське суспільство заслуговує на краще».

Втім, враховуючи демократичну більшість у Сенаті, цей план має всі шанси бути підтриманий верхньою палатою американського Конгресу. Республіканці, в тому числі і знову Кобурн, покладають останні надії на виборців.

«Я сподіваюся, що люди зайдуть в Інтернет, прочитають, на що витрачатимуться їхні гроші, і після того, як їх знудить, вони подзвонять своєму сенаторові чи конгресменові».

Поки політики сперечаються, яким чином краще витратити гроші, зростає кількість економістів, які пропонують взагалі нічого не робити.
Такий погляд публічно висловили двісті п’ятдесят американських економістів. Серед них старший науковий співробітник інституту Катона Ден Мітчел:

«Уряд не робить свою роботу добре. Ми пробували витрачати великі кошти за президента Буша - це не спрацювало. Ми пробували робити це за президента Гувера - і це також не спрацювало».

Президент Обама та інші прихильники ідеї витратити майже трильйон доларів на стимулювання американської економіки мислять за наступною логікою: під час рецесії існує дефіцит обігових коштів. Уряд дає споживачам гроші. Вони їх витрачають. І це піднімає економіку. Ті, хто пропонує нічого не робити, вважають, що американське суспільство має пройти через нетривалу шокову терапію. Протягом важких часів, кажуть економісти, американці виплатять борги та зменшать споживання та позичання, надмірний обсяг яких і призвів до сьогоднішньої кризи.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG