Спеціальні потреби

Газовий конфлікт не завадить зближенню України і ЄС


Українсько-російське газове протистояння не завадить зближенню України і Європейського Союзу. Про це у вівторок заявив Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу під час зустрічі із Президентом України Віктором Ющенком. У Брюсселі переконані – Київ не мав намірів навмисно перекривати транзит російського палива до Європи. Отже, дії українських урядовців пояснюють відсутністю довіри між Україною і Росією.

Ще одне важливе послання Президента Ющенка Євросоюзу – «газові» контракти із Росією будуть виконуватися. В Україні і сам глава держави, і його підлеглі із Секретаріату продовжують досить жорстко критикувати домовленості Юлії Тимошенко із Володимиром Путіним та підписані довготермінові угоди. Експерти навіть припускали, що домовленості можуть бути скасовані рішенням РНБО. Проте після заяв Ющенка у Брюсселі стало остаточно зрозуміло, що цей сценарій навряд чи втілиться. Та й критика контрактів з вуст президента була не такою жорстокою, як раніше.

Схоже, саме цього чекали від Ющенка в Брюсселі. Адже цієї зими деяким країнам ЄС вперше довелося жити в умовах блокади газопостачання і вони не хотіли б повторення ситуації у майбутньому. Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу відзначив цей момент:

«Я вдячний Президентові Ющенку за запевнення, що він повністю підтримує угоди між Україною та Росією. Це дуже важливий крок для ефективного розввитку наших стосунків».

Українське керівництво і Єврокомісія вже обговорюють, якими можуть бути ці кроки. ЄС демонструє готовність допомогти Україні модернізувати її газотранспортну систему. Українці не проти, хоча й кажуть, що вона й нині одна із найнадійніших на континенті. Але інвестиції не завадять. Про форми співпраці домовлятимуться в березні під час міжнародної конференції з цього питання. Єврокомісія може залучити значні фінансові ресурси для підвищення пропускної здатності системи та підвищення її надійності. Ющенко каже, що «українська ГТС має інтегруватися у європейський ринок». Хоча підтримує ідею участі в її розвитку і Російської Федерації.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG