Спеціальні потреби

Через Україну знову йде російський газ в Європу


Після двотижневої паузи сьогодні вранці Газпром і Нафтогаз відновили постачання газу до країн Європи українською газотранспортною системою. Протягом ночі після підписання десятирічних контрактів експертам і керівникам обох компаній вдалося владнати технічні умови розблокування транзиту. Газпром повідомляє, що постачання палива відбудеться у минулорічних обсгягах і за всіма напрямками. Отримання палива підтвердили і з української сторони, заявивши, що українська ГТС почне поступово переходити на роботу в штатному режимі.

Українське керівництво повідомило сьогодні, що сторонам вдалося врегулювати і проблему із технологічним газом. Газпром надасть його в необхідних обсягах за минулорічною ціною. Це дозволить Нафтогазу виконати свої транзитні зобов'язання і водночас уникнути збитків. В НАК Нафтогаз України твердять, що для відновлення транзиту до ЄС знадобиться 36 годин. Російських газ почнуть поступово отримувати Словаччина, Угорщина, Румунія і Болгарія. Остання – найбільше постраждала від україно-російського протистояння, оскільки не мала значних запасів палива.

Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко заявляє, що українська і російська сторона не мають одна до одною юридичних претензій. Мовляв, усі питання врегульовано. Адже у розпал конфлікту керівники Газпрому заявили, що оформили позов до Стокгольмського арбітражу щодо невиконання Нафтогазом угод про транзит газу. Інформації про відкликання цих позовів поки що не надходило. Однак у Газпромі повідомили, що в разі затримання платежів в подальшому можуть перейти на передплату у розрахунках із українськими партнерами. Обидві сторони підтвердили, що потреба у присутності європейських спостерігачів на газовимірювальних станціях втратила свою актуальність.

У Єврокомісії привітали відновлення транзиту, водночас нагадали, що його було перервано із вини обох учасників конфлікту – України і Росії. Президент ЄК Жозе Мануель Баррозо заявив, що перебої із постачанням газу змусять ЄС шукати альтернативних постачальників і транзитерів пального на європейські ринки, назвавши це питанням енергетичної безпеки. В той же час єврокомісар з питань енергетики Андріс Пібалгз заявив, що ЄК не має документальних доказів несанкціонованого відбору Україною палива під час газового протистояння.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG