Спеціальні потреби

Президент Ющенко підписав Держбюджет на 2009-ий рік


У понеділок Президент України підписав Державний бюджет, прийнятий у п’ятницю Верховною Радою. Утім, як кажуть у президентському Секретаріаті, Віктор Ющенко зробив це, згнітивши серце: до кошторису на 2009-ий рік, складеного урядом, глава держави має багато претензій.

Україна входить у новий рік з бюджетом. Президент, як і обіцяв, підписав документ, щойно отримавши його на стіл. Причина не в тому, що глава держави змінив свою думку про державний кошторис, який називав «трагічним». Рішення прийняте, бо з двох лих довелося вибирати менше, – пояснив на брифінгу у понеділок заступник глави президентського Секретаріату Олександр Шлапак:

«Головний мотив підписання президентом закону про Державний бюджет полягав у тому, що, не підписавши цього закону, ми отримаємо надзвичайно серйозні проблеми уже в січні з фінансуванням основних соціальних витрат нашої держави. У нас не буде можливості заплатити заробітну платню, у нас не буде можливості заплатити пенсії».

При цьому Шлапак наголосив: президент має багато претензій до бюджету-2009. Віктор Ющенко вважає його «найскладнішим і найпроблематичнішим із тих, що підписувались після дефолту 1998-го року». Главу держави не влаштовують, зокрема, макроекономічні показники, на яких розрахований документ. Так, запланована на наступний рік плюсова динаміка ВВП, за словами Шлапака, «радше бажана, ніж реальна». А відтак віртуальними видаються й 20 мільярдів гривень прогнозованих доходів. Серед інших озвучених зауважень – і те, що не прийняті закони, які дали б змогу збільшити дохідність бюджету, і те, що нізвідки фінансувати бюджетний дефіцит та обслуговувати зовнішній борг. Представник Секретаріату застеріг: уже в лютому наступного року може виникнути брак бюджетних коштів на соціальні виплати населенню. Отож, на думку Президента, головний фінансовий документ країни потребує серйозного доопрацювання.

Своє невдоволення кошторисом висловлює також низка міністрів в уряді Тимошенко. Очільник оборонного відомства Юрій Єхануров на прес-конференції у понеділок повідомив: недофінансування Збройних Сил сягнуло критичної межі – менше одного відсотка від ВВП. Це «бюджет розвалу», заявив Єхануров і застеріг: планований перехід у 2010-му році на контрактну армію під загрозою.

Обурений рівнем фінансування свого відомства і міністр з надзвичайних ситуацій Володимир Шандра. Як заявив він, навіть попри тяжку економічну ситуацію, держава мусила б гарантувати своїм громадянам належний захист.

На брак бюджетних грошей скаржиться також Служба безпеки. Колегія СБУ звернулася до президента у зв’язку з недостатнім фінансуванням заходів щодо захисту державної безпеки.

Окрім пропрезидентських сил, Держбюджетом-2009 незадоволена опозиція. Партія регіонів заявила у понеділок, що оскаржить прийнятий кошторис у суді. Мовляв, голоси двох депутатів-регіоналів за бюджет під час голосування у Верховній Раді були сфальсифіковані.

Нагадаємо, що Закон про Державний бюджет на 2009-ий рік Верховна Рада прийняла у п’ятницю 26 грудня. «За» проголосувала мінімально необхідна кількість – 226 народних депутатів із БЮТ, НУ-НС і Блоку Литвина. Бюджет передбачає рекордний дефіцит у 31 мільярд гривень – близько 3% від ВВП. Головний фінансовий документ країни було прийнято під зобов’язання уряду до 1 травня внести до кошторису необхідні зміни.

XS
SM
MD
LG