Спеціальні потреби

Актуально

Інтелігенція засуджує позицію Росії щодо Голодомору

Українська інтелігенція обурена позицією президента Росії Дмитра Медведєва щодо Голодомору. Про це заявив у середу на прес-конференції в Києві директор Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка Микола Жулинський.

Як він сказав, провідні представники української інтелігенції прикро вражені відмовою господаря Кремля прибути на заходи із вшанування жертв Голодомору, а надто ж тоном цієї відмови. За словами Жулинського, «російський президент, оскільки Російська Федерація вважає себе спадкоємцем СРСР, міг би схилити голову на знак пам’яті жертв Голодомору, оскільки то були громадяни СРСР, і таким чином виявити дружню до нас позицію». Жулинський повідомив, що представники української інтелігенції готують заяву, в якій висловлюють категоричну незгоду з позицією Президента Росії. Серед «підписантів» документа, який надішлють до Москви, такі відомі імена, як Іван Драч, Іван Дзюба, Ніна Матвієнко, Борис Олійник.

Під відозвою стоятиме і підпис знаного правозахисника, президента Українського центру Міжнародного пен-клубу Євгена Сверстюка. Він написав Медведєву також власного відкритого листа російською мовою, текст якого озвучив для «Голосу Америки». У перших рядках пан Сверстюк згадує Біблію та подвійний гріх Каїна: перший – убивство брата, другий – брехня перед Богом і гордовите небажання зізнаватися в скоєному. Він так звертається до російського президента:

«Ви відмовляєтесь брати участь у вшануванні убієнних голодом. Це дуже сумно, бо немає більш сприятливої нагоди висловити співчуття українському народові від нинішнього Кремля і чітко сказати ту правду, що російський народ не причетний до організації Голодомору, оскільки Сталін з ним не радився так само, як Гітлер не радився з німецьким народом з приводу організації Голокосту.

Дивно те, що запереченням загальновідомої істини, про яку писали вільні журналісти і виносили її на сцени і консульства ще в 1933-му році, про яку написані книги авторитетних дослідників, ви, по суті, повторюєте сталінську брехню про «минущу політичну кон’юнктуру», про «політичну вигоду» і навіть про «цинічний наклеп». При цьому ви кажете про чийсь намір роз’єднати наші народи. Загальновідомо, що об’єднає людей і народи повага до істини і до закону, взаємне співчуття»…

«Сказати істину це обов’язок перед людством», – такими словами закінчує своє послання відомий правозахисник. І додає, коментуючи відмову Медведєва приїхати в Україну на вшанування пам’яті жертв Голодомору:

«Я думаю, що це відповідає ідеології сучасного Кремля, який в буквальному розумінні є правонаступником дещо зміненої старої ідеології. І ясно, що не тільки в цьому питанні, а й у багатьох інших дуже важливих питаннях і внутрішнього життя, і міжнародного вони залишаються людьми, які йдуть назад, до імперії».

Нагадаємо: 14 листопада Президент Росії Дмитро Медведєв заявив, що трагічні події 30-их років в Україні використовують для досягнення, як було сказано, «скороминущих кон’юнктурних політичних цілей». Російський президент назвав Голодомор «так званим» і відхилив запрошення взяти участь у заходах до 75-их роковин трагедії.

Всі новини дня

Пентагон: у Техасі розпочались курси англійської мови для українських пілотів

Після закінчення мовних курсів українські пілоти продовжать спеціалізовані навчання на F-16 в Арізоні. На фото: заступниця речника Пентагону Сабріна Сінгх, фото AP, зроблено 8 сервпня 2023 року

У Техасі розпочались курси англійської мови для кількох українських пілотів. Тривалість цих курсів залежатиме від кваліфікації та рівня знань українських льотчиків. Про це заступниця речника Пентагону Сабріна Сінгх заявила на брифінгу у четвер, 28-го вересня у відповідь на питання журналіста Голосу Америки.

За словами Сабріни Сінгх, після закінчення цих курсів пілоти продовжать спеціалізовані навчання на F-16 в Аризоні.

Знову ж таки, немає точного графіка, коли це [мовні курси] потім використовуватиметься, щоб розпочати навчання пілотів. Але так, почалося навчання з англійської мови
Сабріна Сінгх

“Знову ж таки, немає точного графіка, – наголосила Сабріна Сінгх. - Але так, почалося навчання з англійської мови”.

Сінгх також зауважила, що можливий шатдаун у США може вплинути на процес навчання українських пілотів.

“Буде військовий персонал у формі, який прийде виконувати свої обов’язки, але у разі шатдауну більшість цивільного персоналу буде у відпустці. Наприклад, цивільний персонал, який бере участь у підготовці українських пілотів для навчання англійською мовою. Абсолютно. Це може вплинути на навчання”, – казала Сінгх.

Також, відповідаючи на питання Голосу Америки, Сабріна Сінгх наголосила що Україна отримала першу поставку американських танків Abrams.

“Українці зробили заяву, що вони [танки Abrams] приїхали. Тому я б направила вас до українців і до того, що вони сказали, але я зараз не буду заперечувати. Я не збираюся вдаватися в більш конкретні цифри або будь-які додаткові подробиці про те, скільки і коли вони прибувають. Українці повинні оголосити, коли вони будуть готові”, – сказала Сінгх.

Тим часом генсек НАТО Єнс Столтенберг під час візиту до Києва заявив, що Сили оборони України поступово просуваються уперед попри запеклі бої. Столтенберг наголосив, що понад 50 країн світу продовжують підтримувати Київ допомогою, а понад 140 виступили за підтримку суверенітету України на рівні ООН.

Дивіться також: “Нам потрібна українська перемога” — міністр закордоннихсправ Литви. Відео

“Нам потрібна українська перемога” — міністр закордоннихсправ Литви. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:27 0:00

Слухання позову України проти Росії за конвенцією про геноцид: деталі. Відео

Слухання позову України проти Росії за конвенцією про геноцид: деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:16 0:00

Слухання позову України проти Росії за конвенцією про геноцид в Гаазі - лише одна із цілої низки справ, пов’язаних з війною Росії проти України у міжнародних судах. І розгляд цих справ досі перебуває на початкових етапах. Чому це важливо для України? Пояснює Богдан Цюпин.

Припинення військової допомоги Україні мало б руйнівні наслідки – кандидат на посаду заступника міноборони США

Дерек Шолле, радник Державного департаменту США, на пресконференції в Белграді, Сербія, у четвер, 12 січня 2023 року. (AP)

Припинення американської допомоги мало б руйнівні наслідки і для України, і для альянсу, що її підтримує, сказав високопоставлений американський чиновник під час слухань у Сенаті у четвер.

Кандидат на посаду заступника міністра оборони з питань політики Дерек Шолле сказав, що США є лідером альянсу, що допомагає Україні в її боротьбі з російською агресією, і відмова від цієї допомоги, мала б руйнівні наслідки як для України, так і для всього альянсу, що складається з близько 50-ти країн.

«Результат припинення надання значної підтримки Україні з боку США був би руйнівним. Він був би руйнівним, перш за все, для України, яка добре використовує допомогу, яку ми їм надаємо, а також для цього дуже вражаючого альянсу, який був сформований протягом останніх двадцятьох місяців. Близько 50-ти країн певним чином сприяють зусиллям України, це – не лише країни НАТО з Європи, але і країни по всьому світу, які надають певну військову допомогу», – сказав Шолле, відповідаючи на запитання голови сенатського Комітету зі збройних сил США сенатора-демократа Джека Ріда про те, що б сталося, якби США почали скорочувати допомогу Україні та союзникам по НАТО.

«Ми показуємо приклад. Ми робимо найбільше завдяки потужній підтримці Конгресу. І тому я вважаю абсолютно життєво важливим, щоб ми продовжували нашу потужну допомогу Україні», – додав Шолле.

У середу республіканці у регламентному комітеті Палати представників домовились винести на окреме голосування додаткову військову допомогу Україні у 300 мільйонів доларів. Низка законодавців закликала припинити надання допомоги Україні у військовій сфері.

Дерек Шолле, який нині є радником Державного департаменту США, де він працює в ранзі заступника міністра старшим політичним радником держсекретаря з широкого кола питань і виконує спеціальні дипломатичні доручення за вказівками міністра, є номінований президентом Джо Байденом на посаду заступника міністра оборони. Перед затвердженням, Шолле має відповісти на запитання сенаторів та пройти схвалення в Сенаті.

На тому ж засіданні сенатор-республіканець Роджер Вікер запитав претендентку на посаду помічника міністра оборони з закупівель Кара Аберкромбі про те, чи точними були дані одного з нещодавніх інформаційних бюлетенів міністерства оборони. У цьому повідомленні йшлося про те, що з понад 44 мільярди доларів, виділених для підтримки України з початку конфлікту півтора року тому, 62% коштів на озброєння навіть не були використані для укладання контрактів.

Відповідаючи на запитання сенатора, Кара Аберкромбі сказала, що у разі підтвердження, вона зробить все для того, щоб якнайшвидше укласти контракти, використовуючи всі кошти, які Конгрес виділив для оборони України. Однак, за її даними, цифра була протилежною – щонайменше на 60% виділених грошей контракти вже були ухвалені.

«Як я розумію з моїх розмов з Міністерством оборони, вони мають щонайменше 60% коштів призначених на майбутні контракти. Але, сенаторе, я зобов’язуюсь розглянути це, якщо це буде підтверджено всіма службами, ми зможемо це вирішити», – сказала Аберкромбі.

Під час слухань у сенаторка-демократка Елізабет Воррен, яка нещодавно побувала в Україні, сказала, що на неї велике враження зробила співпраця між українськими військовими і громадськими організаціями у тому, щоб зменшити загрози для цивільних. За її словами, такий рівень співпраці був би потрібний і для американського міністерства оборони під час військових операцій американських військових.

Ще одним уроком з України, на думку сенатора-республіканця Марка Келлі, було те, що необхідність замовляти системи зв'язку для України у приватної компанії Ілона Маска, призвела до безпекових ризиків. І з цим питанням він звернувся до обох претендентів на посади в міністерстві оборони, які запевнили, що працюватимуть над тим, щоб приватні контрактори не створювали в майбутньому проблем для міністерства оборони.

Дивіться також:

“Нам потрібна українська перемога” — міністр закордоннихсправ Литви. Відео

“Нам потрібна українська перемога” — міністр закордоннихсправ Литви. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:27 0:00

"Треба визнати, що нам потрібна українська перемога. Інакше ми віддамо перемогу Путіну, що, у свою чергу, є кошмаром не лише для України, а й для всього регіону, для нас, для Латвії, для Литви, для інших – країн наших сусідів" — Ландсбергіс, міністр закордонних справ Литви.

Американські сенатори Шагін і Вікер озвучили небезпеки Росії та аргументи про підтримку України Сполученими Штатами

Фото для ілюстрації: Будівля Капітолію

Американські сенатори – демократка Джин Шагін і республіканець Роджер Вікер озвучили небезпеки Росії та аргументи на користь підтримки України Сполученими Штатами у серії інтерв’ю Центру аналізу європейської політики (CEPA) “Виграти війну. Виграти мир”.

“Тим людям, які думають, що нам не потрібно турбуватися про Росію, я можу сказати … є причина, чому Фінляндія та Швеція вирішили, що хочуть приєднатися до НАТО зараз. Це тому, що є загроза з боку [президента РФ] Володимира Путіна… Китай, Іран і Північна Корея також спостерігають”, – сказала сенаторка Шагін.

Щодо війни вона також наголосила: “Йдеться не лише про територіальну цілісність України. Йдеться про те, чи збираємося ми в демократичному світі стати і сказати, що авторитарні режими не можуть просто атакувати іншу країну”.

“Те, що відбувається у Європі, впливає не лише на Європу. Це впливає на весь інший світ, зокрема, на те, що вони [лідери країн, - ред.] роблять в Азії”, – сказала Шагін.

Однією з найскладніших для подолання проблем сенаторка вважає дезінформацію, наводячи у приклад ситуацію довкола розслідування збитого російською ракетою літака MH17 у 2014 році над Україною.

Шагін також зауважила про наростаючу небезпеку у Чорноморському регіоні та розповіла про участь у підготовці законопроєкту про безпеку в Чорному морі (Black Sea Security Act).

“Підтримка [Сполученими Штатами, - ред.] України допомагає нам у боротьбі з одним із наших головних противників у всьому світі, а це Росія”, – сказав своєю чергою під час конференції “Виграти війну. Завоювання миру” сенатор-республіканець Роджер Вікер.

Він наголосив, що підтримка України насправді відповідає інтересам національної безпеки США та глобальної стабільності. А своїм колегам-політикам, які заявляють, що “розподіл тягаря є важливим” і Європі, Канаді, Австралії “потрібно робити більше” нагадав, що у за обсягами допомоги Україні відповідно до свого ВВП інші країни зробили більше, ніж Сполучені Штати. “І це добре, – каже Вікер. – Ми раді допомогти, але ми взяли з собою наших друзів. І наші союзники разом зробили внесок більше ніж ми”.

Обоє сенаторів отримали нагороду від Центру аналізу європейської політики (CEPA) Freedom Fighter Awards 2023, зокрема за активну підтримку України. Як повідомляв Голос Америки, CEPA вручила нагороду і лідеру республіканців у Сенаті Мітчу Макконнеллу, відзначивши його стійке лідерство та підтримку України.

Макконнелл також навів аргументи на користь допомоги США Україні, а щодо її співвідношення із ВВП країни наголосив: “Це справді мала частка, яку ми надаємо для цих зусиль в Україні. Якщо Путін виграє, наступною буде країна НАТО. І я думаю, що набагато розумніше зупинити це вторгнення, виштовхнути його, і єдині, хто готовий брати участь у цьому, – це самі українці”.

Брифінг. У Сенаті закликають погодити нову підтримку для України
please wait

No media source currently available

0:00 0:31:09 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG