Спеціальні потреби

Раса як фактор на виборах у США


За багатьма опитуваннями, Барак Обама випереджає свого опонента Джона Маккейна на десять та більше відсотків. Чи це означає, що він зможе перемогти на виборах із таким же відривом? Експерти кажуть, що -- зовсім ні. Бо на остаточні результати може вплинути фактор, про який у США намагаються не згадувати, - раса кандидата у президенти від Демократичної партії.


Політолог Чикагського Університету Майкл Досон пояснює, що у минулому бували випадки, коли подібна перевага кудись зникала у день виборів.

Раптове зникення цієї переваги називають «Ефектом Бредлі». У боротьбі за посаду губернатора Каліфорнії 1982 року чорношкірий кандидат, мер Лос-Анжелесу Том Бредлі, який мав перевагу у соцопитуваннях принаймні у дев`ять відсотків, програв вибори. Під час виборів губернатора штату Вірджинія наприкінці вісімдесятих, Дуґлас Вайлдер мав перевагу в одинадцять відсотків, але випередив свого опонента лише на менше ніж один відсоток голосів. Подібне сталося із Девідом Дінкінсом, який виграв посаду мера Нью-Йорка, але його очікувані чотирнадцять відсотків переваги перетворилися у два відсоткі реальних голосів. Чи може це означати, що опитувані просто не говорять соціологам правду? Досон каже, що коли людина у кабінці для голосування, і там більше нікого немає, то вона може виразити те, у що дійсно вірить.

До того ж під час попередніх виборів соціологи помилялися і в інший бік – недооцінюючи підримку Обами. Однак, як кажуть вони -- єдине опитування, яке дійсно має значення, відбудеться у день голосування.

XS
SM
MD
LG