Спеціальні потреби

Маккейн і Обама провели oстанні теледебати


Кандидати у президенти США від Республіканської та Демократичної партій Джон Маккейн та Барак Обама провели oстанні у цьогорічній кампанії теледебати. В центрі уваги стояла економіка, однак не бракувало і взаємних особистих нападків.

Цим разом зовнішню політику було відсунено на задній план. Не згадувалися, як це було під час перших двох дебатів, ані Україна, ані Росія. Фактично всі дев`яносто хвилин дискусії були присвячені питанням, якими сьогодні боліють американці -- економіці, податкaм, охороні здоров`я, енергетиці, освіті. Втім порушувалося також питання негативного тону кампаній обох кандидатів -- тону, який проявляється як на виборчих мітингах, так і у рекламних роликах обох кандидатів.

В інколи доволі палкій співбесіді, яку в якості модератора вів шанований у США журналіст і телеведучий Боб Шіфер, кандидати фактично погодилися, що Америка нині перевживає одну з найбільших після Великої депресії економічних криз. Однак в чому вони розійшлися, це в тому, хто в даній ситуації здатний більше зробити для середнього класу. Обама сказав, що його план розрахований допомогти 95% американців за рахунок збільшення податків великим корпораціям, тоді як Маккейн звинуватив свого суперника у розпалюванні таким підходом класової боротьби.

Розійшлися кандидати також у питаннях енергетики. І хоч, вони були фактично однозгідні щодо необхідності пошуків альтернативних джерел енергії, Маккейн наполягав, що Америці потрібно -- для задовлення її нинішніх потреб -- започаткувати видобуток нафти у прибережних зонах США. Обама зауважив, що цього недостатьно, коли врахувати, що США, які споживають 25% світової нафти, володіють лише трьома відсотками покладів цієї сировини. Він підкреслив, що так як Америка фактично поклала початок глобальній автоіндустрії, вона сьогодні повинна бути в авангарді розробки економних та екологічно чистих авто.

У зв`язку з фразою, висловленою кандидатом у віце-президенти США від республіканців Сарою Пейлін, що Обама «дружить з терористами», кандидату від демократів довелося з`ясувати під час дебатів свої зв`язки з Біллом Аєрсом -- американським активістом, який 40 років тому пропагував насильницькі методи боротьби з урядом для виявлення незгоди з В`єтнамською війною. І хоч Обама визнав, що він у минулому співпрацював з Аєрсом в громадських організаціях у Чікаго, він відмежувався від пропагованої ним свого часу ідеології, зазначивши, що йому сорок років тому було лише вісім.

В ході дебатів, які проходили в Університеті Гофстра у штаті Нью-Йорк, мова зайшла також про компетентність кандидатів у віце-президенти зайняти, в разі необхідності, президентське крісло. Найбільше критики в пресі тут пролунало на адресу Маккейна за його вибір малодосвідченого в міжнародній політиці губернатора Аляски Пейлін. Обама, однак, не порушив питання її досвіду, а лише сказав, що вона «компетентний політик», про якого американці самі повинні вирішити, чи у неї достатьно кваліфікацій зайняти найвищу в країні посаду.

Дебати відбулися на фоні невтішних для Маккейна соціологічних даних. Згідно з одним опитуванням, він відстає від Обами на чотири відсотки, згідно з іншим - на чотирнадцять відсотків.

Вибори відбудуться 4-го листопада.

XS
SM
MD
LG