Спеціальні потреби

Американська преса про реакцію Заходу на агресію Росії


Державний секретар США Кондоліза Райс відбула до Брюсселя на зустріч з лідерами країн Європейського Союзу і НАТО. Головною метою її візиту є обговорення ситуації в Грузії і пошуки шляхів врегулювання конфлікту. Сполучені Штати і Європа докладають багато зусиль у намаганні зупинити розгортання війни. Але чи зможуть союзники дійти згоди і порозуміння у питанні Грузії, – запитують провідні американські газети. Чи спроможні вони вирішити проблеми без залучення до переговорного процесу України – можливого чергового об’єкту агресії Росії, і без того, щоби прийняти Україну до НАТО?

Проблема Європи у тому, що європейці не можуть знайти золоту середину між зростаючою енергетичною залежністю від Росії і загрозою, яку вони бачать в поведінці Володимира Путіна, – зауважує на сторінках «Нью-Йорк Таймс» політолог Кліффорд Купчан з Євроазійської групи. Російсько-грузинський конфлікт і небезпека втягнення у нього України розділили Європу на «стару» і «нову». «Нова Європа», очолена Великобританією і країнами Скандинавії, вимагає зайняти жорстку позицію щодо Росії, натомість «Стара Європа» хоче відігравати лише роль посередника між Вашингтоном і Москвою у конфлікті з Грузією.

Американці шукають швидких заходів покарання Росії, – вважає інший експерт Рональд Асмус з трансатлантичного центру німецького Фонду Маршала, і одним з таких кроків, на його думку, може стати прийняття України в НАТО.

Помаранчева революція в Україні, яку Росія не зуміла зупинити, була справжнім пробудженням для Путіна, – пише оглядач паризького інституту політичних студій Жак Рупнік. Експерт вказує, що після цього росіяни сказали: цього досить, ніяких більше поступок і “ні” членству Грузії та України в НАТО.

Висновок експертів: з огляду на імперські амбіції Росії, що розширює свої кордони від XV-го століття, а також активно діє на сході України і в Криму, НАТО повинно включити Київ у пошуки розв’язки, навіть якщо європейці не мають бажання і потужності захищати ще одну сусідку Росії.

Редакційна стаття «Вашингтон Таймс» назвала вторгнення Росії в Грузію важким ударом по престижу НАТО. Москва таким чином, на погляд газети, по-перше – хоче застерегти інші країни Європи та Кавказу, що вони наражають себе на небезпеку, якщо захочуть вступити в НАТО, і мішенню номер один стає український президент. По-друге – Росія прагне встановити контроль над стратегічно важливим нафтопроводом Баку-Тбілісі-Джейхан. По-третє – це є частиною плану створити зону впливу на території колишнього СРСР і поза його кордонами. І останнє – це політика, яку успішно застосовує Іран – залякування сусідніх держав від військової співпраці з Вашингтоном.

Редактори «Вашингтон Таймс» вважають, що у квітні Франція і Німеччина не підтримали прагнення України і Грузії приєднатися до Плану дій щодо членства в НАТО, оскільки не хотіли провокувати Росію. Але НАТО не може бути важливим альянсом, якщо маленькі демократії, такі як Грузія, кидають напризволяще. Грузію і Україну необхідно прийняти до НАТО. І краще раніше, ніж пізніше.

Відео - найголовніше

Вибори у США: Що таке Супервівторок? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00
XS
SM
MD
LG