Спеціальні потреби

Луценко звинувачує Ющенка у поверненні кучмізму


Низку вкрай різких заяв зробив у вівторок міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко. Головний міліціонер звинуватив Президента України Віктора Ющенка у покриванні донецького криміналітету, потуранні планам розвалу демократичної коаліції та поверненні в Україну кучмізму.

Таких гучних заяв в Україні не чули від часів корупційного скандалу. І так само як тоді, звинувачення лунають всередині провладного табору, на адресу політичних союзників.

Міністр внутрішніх справ знає, що готується силовий сценарій усунення його від керівництва МВС. Про це Юрій Луценко заявив на прес-конференції, скликаній у Києві. Як він пояснив, щоб відсторонити від посади, на нього нацькували Генпрокуратуру. Водночас Луценко запевнив, що не збирається здаватись. “Звільнити міністра внутрішніх справ можна або усунувши мене фізично, або якщо я напишу заяву, або за поданням Кабміну”, – застеріг головний міліціонер.

Відсторонення загрожує не тільки йому як міністрові, але й усьому нинішньому складові Кабміну. Як розповів Луценко, виношується план відправити уряд у відставку рішенням РНБО. У змові, що має на меті розвалити демократичну коаліцію і створити нову, “широку”, він звинуватив главу президентського секретаріату Віктора Балогу та одного з чільних членів Партії регіонів Бориса Колесникова. За його словами, в державі відбувається політичний переворот, спрямований на повернення кучмізму. Очільник МВС назвав також “абсолютно очевидним” факт підтримки плану Балоги-Колесникова главою держави.

Озвучивши згадані звинувачення, Луценко зажадав відставки Генерального прокурора Олександра Медведька, назвавши це “лакмусовим папірцем для нинішньої влади”. Він також закликав Президента Ющенка, як було сказано, “припинити будь-які контакти з донецьким криміналітетом” і дати змогу міліції розслідувати кримінальні справи, не зважаючи на особи. Як твердить Луценко, президент вимагав від нього припинити кримінальні переслідування донецьких кланів. Міністр навів слова Ющенка: “Юро, кинь ці ментовські примочки. Доки я президент, усі, хто ходить в костюмі до мене в кабінет, не сядуть”.

Водночас на запитання журналістів, чи готовий він очолити рух “Україна без Ющенка”, колишній лідер руху “Україна без Кучми” відповів негативно. Як пояснив Луценко, йому не подобається абревіатура УБЮ. “Вона надто агресивна”, – сказав очільник МВС.

А тим часом різкість заяв Луценка, ще недавно лояльного до президента, дехто з експертів пояснює поразкою на київських виборах та пошуком шляхів відходу в опозицію. Такої думки дотримується директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов:

“По-перше, це реакція на поразку в Києві і пошук винних у цій поразці. А також пошук нового місця на політичній сцені після виборів у Києві. Я думаю, що Луценко вже готується підсвідомо або навіть свідомо до опозиційного статусу, тому що більше різких заяв, то більше опозиційних опцій у майбутнього опозиціонера”.

Таку думку висловив політолог, якого вважають наближеним до президентського секретаріату і Віктора Балоги. Звинувачення, озвучені міністром, Карасьов називає страшилками і водночас підтверджує: переформатування коаліції не за горами:

“Кучмістський реванш це вже давно “фігура мовлення”. Це вербальна, віртуальна страшилка. Але тим не менш, кучмісти – колишні і нинішні – є у Юлії Тимошенко, у того ж Луценка. Хіба в МВС усі некучмісти і немає міліціонерів, які працювали за кучмістського режиму? Хіба Москаль це не кучміст – він же був губернатором при Кучмі. Тому це страшилки.

А дійсно, що відвертається фарт, удача від нинішньої коаліції, від нинішнього складу коаліції. І все ж таки йде сьогодні оптимальний пошук конфігурації еліт в Україні, тому що жодна з попередніх конфігурацій еліт, особливо після 2004-го року, не показала ані політичної, ані парламентської, ані – що найгірше – економічної дієздатності. В економіці зараз дуже серйозні речі. Тому іде пошук перестановок, нових конфігурацій влади, еліт і, відповідно, це відіб’ється на складі парламентської коаліції. Але це справа не травня, не червня і не липня. Скоріш за все, це буде восени”.

На звинувачення Луценка вже відреагував президентський секретаріат. Очільник канцелярії Віктор Балога заперечив існування у президента наміру зруйнувати демократичну коаліцію, а різкі заяви міністра пояснив порушеням душевної рівноваги після поразки блоку НУНС на позачергових виборах у Києві.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG