Спеціальні потреби

Соцiологи: в авторитарних країнах більше довіри до уряду


Нове дослідження групи WorldPublicOpinionGroup.org Мерілендського університету, яке вивчало суспільну думку в 19 країнах, показало, що більшість населення підтримує демократію. В Україні дослідження проводив Київський міжнародний інститут соціології. Цікаво, що українці більше, ніж громадяни інших країн вважають, що воля народу має бути основою для дій уряду.Опитування, в якому аналізували ставлення до демократії та урядування, принесло й інші несподівані результати. Директор WorldPublicOpinionGroup.org Стівен Калл зазначає, що більшість респондентів схвалюють основні принципи демократії:

“Переважна більшість в кожній країні підтримує вибори як засіб обрання лідера. В середньому 84% схвалюють вибори”.

Підтримка принципу, згідно з яким воля народу має бути основою для дій лідерів, характерна не тільки для західних демократій. Найбільша кількість опитуваних саме в Україні (71%) відповіла, що вони в цьому переконані, а більше половини вважають, що народ повинен мати повний контроль над рішеннями уряду. Близькими до поглядів українців з цього питання виявилися лише турки, нігерійці та індонезійці, каже експерт інституту Карнеґі Томас Кароферс:

“Це може бути тому, що люди в суспільствах з усталеною конституційною ліберальною традицією, так як це є в розвинутих демократіях, мають тенденцію з цим погоджуватися, але з певною засторогою щодо влади більшості, популістського врядування. Вони радше вважають, що основою для дій уряду має бути Конституція, закони тощо”.

Томас Кароферс зазначає, що іншим несподіваним результатом є те, що населення в деяких авторитарних країнах, зокрема в Росії, Китаї та Єгипті, довіряє власним урядам більше, ніж в розвинутих демократіях:

“Це – суспільства, в яких народ маніпулюється урядовими ЗМІ. Вони щодня важко працюють над тим, щоб подати на телебаченні позитивний імідж влади”.

Українці тут виявилися ближчими до британців, американців та французів. Зокрема, в Україні тільки 4% населення завжди довіряють уряду, 57% – інколи та 12% – ніколи.

“Певна риса демократії – низький рівень довіри до влади з боку суспільства. Це не означає, що демократія занепадає”, – переконаний Кароферс.

Втім, він додає, що у результатах дослідження є і певна загрозлива тенденція:

“Виникає відчуття зростання альтернативи демократії у формі авторитарних режимів, особливо у формі російського та китайського урядів, які переконують в першу чергу власні народи, але також і народи в сусідніх та не тільки державах в тому, що правління сильної руки є більш ефективним, особливо у поєднанні з економічним успіхом”.

Це Кароферс пояснює зростанням ціни на газ та нафту, що призвело до переходу понад трильйона доларів від демократичних до недемократичних країн, помилками лідерів нових демократій, фрагментацією суспільства через зростання популярності Інтернету та негативними наслідками глобалізації, такими як зростання тероризму та наркоторгівлі.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG