Спеціальні потреби

Ющенко: Закордонні ЗМІ – загроза для нацбезпеки


Проти України ведуть інформаційну війну. Так вважає Президент Віктор Ющенко, який назвав інформаційну експансію іноземних держав найбільшою загрозою для національної безпеки України. Відкриваючи у п’ятницю засідання Ради з нацбезпеки і оборони, глава держави заявив, що деякі закордонні ЗМІ проводять в Україні інформаційно-психологічні кампанії, щоб дезінформувати суспільство. Як зазначив Ющенко, це стосується передусім тем національної єдності, територіальної цілісності, а також таких чутливих проблем, як мова, релігія та культура, європейська та євроатлантична інтеграція.

“Є кілька центрів, є колосальна система телерадіостанцій, інших видань, які працюють не на інтереси України, проводячи політику інших держав”, – наголосив український президент. Як він підкреслив, від відповіді на цей виклик залежить ідентифікація України як держави:

“Від відповіді на це запитання залежить – чи буде Україна Україною, чи ми будемо скочуватися тою дорогою, якою скочувались декілька останніх десяток-півтора років. Зараз, переконаний, у нас є унікальна можливість – прийшла нова команда в уряд, прийшла нова команда в парламент, змінився серйозно склад РНБО, ми можемо цей білий аркуш паперу заповнити тими цілями, за які не соромно буде”.

Ющенко запропонував, зокрема, створити державний орган, який би проводив державну політику у сфері друкованих ЗМІ.

Сьогоднішня заява президента викликала неоднозначну реакцію експертів. Як каже шеф-редактор видань проектів “Телекритика” Наталя Лігачова, тональність виступу глави держави насторожує:

“Мені здається, що це дещо перебільшена проблема. Дійсно, ми знаємо, що Росія веде інформаційні війни проти України. І дійсно є ситуація на Сході та в Криму, коли більшість мешканців цих регіонів отримують інформацію, в тому числі й про свою країну, від російських мовників, які не завжди цю інформацію подають адекватно. Але мені здається, що перш за все треба було говорити про ті преференції, які держава може надавати українським виробникам продукту... Тобто потрібні преференції для українського продукту, а не заборони щодо продукту інших країн. Заборона – це шлях в нікуди”.

Лігачова проти створення спеціального органу, який би провадив державну політику у сфері друкованих ЗМІ. За її словами, тоді як теле- та радіоканали використовують державні засоби зв’язку (ефірні частоти), то газети і журнали є приватною власністю, а відтак наміри їх контролю з боку держави є неадекватними. Іншої думки – голова Всеукраїнського товариства Просвіта Павло Мовчан:

“Чому ми говоримо про заборони, чому всі європейські держави думають про свій інформаційний простір і захищають його, а в нас це називається заборона, це називається утиски свободи, це наступ на демократію. Це захист своїх національних інтересів. І виключно. Ми не можемо бути в полоні виключно чужої інформації. Ми віддали багато телевізійних каналів, медійних засобів чужій державі. І тому президент мав рацію.

Погляньте, що говорять про Україну. Що говориться в самій Україні про Україну! Це не демократія, це антиукраїнські позиції певних сил, в тому числі і того відомого каналу “Інтер”, на якому ми нібито чуємо свободу слова. Ми насправді чуємо свободу поливання України брудом, знецінення українських цінностей. Якщо в нас є “Московский комсомолец”, якщо є “Комсомольска правда”, в самих назвах яких є ознаки тоталітаризму і присутності чужої ідеології, то я питаю, чому в нас немає якоїсь газети часів Гітлера в Україні. А ми кажемо заборонити. Це не йдеться про заборону йдеться про врегулювання”.

Усім зрозуміло, яка держава є найреальнішим носієм інформаційних загроз Україні, – каже Мовчан. Експерт вітає послідовність президента в обстоюванні національних інтересів і висловлює переконаність: корекції в інформаційній сфері будуть зроблені.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG