Спеціальні потреби

П’яту річницю війни в Іраку у США відзначають протестами


19 березня виповнилося п’ять років від початку вторгнення очоленої США коаліції до Іраку. Президент Буш у свій промові в Пентагоні, присвяченій річниці військової кампанії, захищав своє рішення усунути Саддама Гусейна від влади та наполягав на тому, що цю боротьбу Америка може та повинна виграти.

Однак американці про військову кампанію, яка забрала життя майже чотирьох тисяч солдатів та коштувала, за офіційними даними, понад половину трильйона доларів, думають інакше.

П’ять років тому американці почули від Президента Буша про початок військової кампанії:

“Мої шановні громадяни. В цю годину американські та коаліційні війська перебувають на ранній стадії військової операції з метою роззброїти Ірак, дати свободу його громадянам та захистити світ від великої небезпеки”.

Й по сьогодні війна в Іраку залишається одним із найбільш поляризуючих питань американської політики. В той час, як кандидат у президенти від Республіканської партії висловлює підтримку політики Буша, демократи обіцяють повернути війська до дому.

У центрі Вашингтона другий день поспіль тривають антивоєнні протести. Їх учасники кажуть, що загалом американці майже не звертають увагу на те, що відбувається на Близькому Сході. Хоча кількість учасників протестів не була вражаючою, вони відображали ставлення до війни значної частини населення.

Згідно з останнім опитуванням газети “Вашингтон Пост” та телеканалу АВС, близько двох третин американців погоджуються з тим, що не варто було розпочинати війну. І всього 43% американців вірять, що Сполучені Штати роблять значний прогрес в цій країні.

Правозахисна організація “Міжнародна амністія” на п’яту річницю військової кампанії опублікувала доповідь, присвячену гуманітарній ситуації в Іраку. Згідно з документом, Ірак залишається однією з найнебезпечніших країн у світі, де кожного місяця гинуть сотні людей. Окрім насилля, їхнє життя ускладнюється важкими життєвими умовами: близько двох третин мешканців країни не мають доступу до питної води, понад четверо з десяти людей живуть за межею бідності, половина населення працеспроможного віку не має роботи, а вісім мільйонів іракців потребують негайної допомоги, аби вижити. Число біженців сягає чотирьох мільйонів.

Однією із груп, що висловлювала свій протест проти війни, були американські ветерани. Зібрали цю акцію організації “Ветерани за мир” та “Іракські ветерани проти війни”. Учасники протесту присягнулися не вдаватися до насильства і пройшли центром міста з вимогами негайно припинити війну та усунути від влади Президента Буша та віце-президента Ричарда Чейні. Вони також вимагають виплатити народу Іраку контрибуцію за нанесену шкоду та забезпечити ветеранів Іракської війни медичною допомогою.

У протесті взяли участь колишні військові, ветерни різних воєн, починаючи від В'єтнаму і закінчуючи Іраком:

- “Це незаконна війна. Ірак не атакував Америку, і не був причетним ні до чого, окрім того що має нафту. Цей президент пішов в Ірак, аби завоювати нафту для своїх людей”.

- “Невігластво – причина насильства, що відбувається, і воно повинно припинитися”.

- “Давно прийшов час припинити окупацію Іраку. Наша група ветеранів вірить, що це повинно мало бути зроблено вже давно. Те що відбувається – незаконно, аморально і просто абсолютне зло”.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG