Спеціальні потреби

Медведєв не змінюватиме політики щодо України


Попри імідж інтелігента-ліберала, яким наділений новий російський президент, з Москви у бік України не поменшає окриків щодо мови й історії, а “Газпром” і далі в разі чого перекриватиме трубу. Як твердить більшість українських аналітиків, з приходом Дмитра Медведєва можна чекати зміни стилю, але аж ніяк не суті політики Росії щодо України. Чутки про поміркованість нового господаря Кремля сильно перебільшені, – каже директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський:

“Насправді моє особисте враження від контактів особистих з Медведєвим абсолютно не відповідає оцим моделям, що він м’який і ліберальний, сильно прозахідний. Він, дійсно, людина більш молодого покоління, але він жорстко налаштований на захист національних інтересів Росії, як їх розуміє його колишній шеф і партнер Володимир Путін. Так що очікувати якихось суттєвих корекцій зовнішньої політики, в тому числі стосовно України, на мою думку, не варто.

Суттєвим чином там нічого не зміниться, Росія налаштована, і це видно з перших слів всього навколокремлівського політологічного бомонду, що Росія відчуває, що іншим шляхом захистити свої інтереси, крім нарощування потуги, різної – енергетичної, військової, дипломатичної – просто неможливо. І я думаю, що нам треба чекати досить важкої роботи в тому напрямку”.

На думку іншого політолога, директора фундації Відкрите суспільство Юрія Сиротюка, Медведєв демонструватиме ще більш жорстку та прагматичну позицію стосовно України, ніж його попередник Путін:

“Відносини з Росією після перемоги так званої групи “Газпрому” або групи фінансистів, на мою думку, не будуть зручнішими для України. У випадку, якби перемогла група силовиків, яку представляв Іванов, було б зрозуміло, що це твердолоба позиція генералів. Це би, звичайно, псувало настрій українській верхівці спробами показати військові мускули, але та команда, яка прийшла зараз, буде користуватися реальними мускулами і найреальнішою зброєю, якою володіє зараз Росія – “Газпромом”. І в останні роки ми побачили, що газпромівська зброя є набагато сильнішою за ракетний комплекс, військово-морські сили і усю силову машину Росії.

Медведєв – один з авторів, один з ініціаторів тих схем і тих газових воєн, концепції газового імперіалізму, який сьогодні продукує Росія. І зрозуміло, для того, щоб завоювати ринки і для того, щоб стати монополістом, потрібно трошки змінити риторику. Тому, звичайно, в словах Медведєва буде більше лібералізму, більше економічної тематики, більше обґрунтування підвищення цін реальними ринковими умовами, але це буде набагато жорсткіша позиція.

Тут уже не буде жодного присмаку старої пострадянської ностальгії, дружби українського і російського народів. Тут буде жорсткий економічний розрахунок. І він, як на мене, небезпечніший, ніж оті воєнні реляції, імперські заклики з боку російських військових чи з боку придворних політологів.

Тобто позиція Росії буде більш жорсткою і прагматичною. А тому Україні, мені здається, легше не буде”.

Як твердять аналітики, Україні не варто чекати змін в Росії – треба змінюватися самій. Щоб протидіяти новим викликам, українська еліта мусить консолідуватися. Без єдиної позиції в ключових питаннях – чи то зовнішня політика, чи ціна на газ – Україна завжди залишатиметься слабкою стороною будь-яких серйозних переговорів.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG