Спеціальні потреби

Тимошенко хоче підвищити ставки транзиту газу


Ще перед призначенням Юлії Тимошенко на посаду прем’єр-міністра експерти в один голос заявляли – найбільшу активність вона розгорне на знайомому для себе полі – газовому. Тимошенко давно була противницею існування “РосУкрЕнерго” як посередника в україно-російських газових схемах і заявляла: “Росія, як монопольний власник газу і Україна як монополіст-транзитер цього газу до Європи мають на рівні держав укладати договори і не дозволяти заробляти на цьому мільярди доларів приватним структурам”.

Тепер Тимошенко хоче провести дебати з російською стороною щодо зростання вартості газу і щодо неминучості зростання тарифної ставки на транзит, щонайменше втричі, оскільки ціни на транзит територією України для російського газу залишаються найнижчими в Європі.

Російське видання “Газета” назвало українську прем’єрку “Юлією Фрідріховною Украросса” і зазначило, що момент для атаки вона обрала правильно.

“Газпром” експортує 256 млрд кубометрів на рік (дані 2006 року). З них 151 млрд кубометрів – в далеке зарубіжжя. 55 млрд кубометрів – в Україну, і всі вони надходять із Середньої Азії. 130 млрд кубометрів йдуть з Росії до Західної Європи транзитом через Україну. Разом: Україна є монопольним транзитером і майже монопольним споживачем російського і середньоазійського газу в СНД.

Сприяє Тимошенко фінансова криза, яка вибухнула у світі. Фондові ринки падають, капітали втікають, кредити дорожчають. “Газпрому”, який бере у борг, не соромлячись, ніде зараз брати дешеві позики для перекредитування боргу, не кажучи вже про кредити на будівництво обхідних (оминаючи Україну) магістральних газопроводів.

Висновок: реальної альтернативи Україні як монопольній країні-транзитеру немає. Тобто доведеться змиритися з підвищенням вартості транзиту до повної компенсації Україні подорожчання середньоазійського газу.

Натомість “РосУкрЕнерго” вже заявило, що в такому разі Росія підніме ставки транзиту средньоазійського газу своєю територією і вартість газу для України тоді складатиме 317 доларів за тисячу кубів. Російські ЗМІ також заявляють, що на бік Росії став Президент Ющенко, пригадуючи його заяву про те, що нині піднімати ставку транзиту недоцільно. Чим закінчиться чергове газове протистояння між двома країнами – невідомо, але інформаційна війна вже стартувала. Її загострення очікують на лютий, адже в кінці цього місяця Тимошенко чекають у Москві.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG