Спеціальні потреби

У США вшанували пам`ять Мартiна Лютера Кiнґа21 сiчня американці відзначають день пам’яті Мартіна Лютера Кінґа – батька руху за права чорношкірих, що охопив країну у середині шістдесятих та поклав кінець расовій сегрегації. Мартін Лютер Кінґ став одним з національних героїв, адже працював він за умов, коли на півдні та інших регіонах країни чорношкірі американці виживали в умовах жорсткої дискримінації, насильства та постійних залякувань.

Чи не найкраще в пам`ятi американців закарбувалися промова про його мрiю, з якою вiн виступив у Вашингтоні 28 серпня 1963 року:

«Я мрію, що одного дня наша нація підніметься і заживе відповідно до її справжніх цінностей. Ми стоїмо на засадах, що усі люди були створені рівноправними».

Ця промова Мартіна Лютера Кінґа перед багатотисячним натовпом у Вашингтоні у серпні 1963 року стала історичним моментом у боротьбі за права етнічних меншин. Протягом п’ятдесятих-шістдесятих років минулого сторіччя Кінґ очолив мирну боротьбу проти расової дискримінації та сегрегації. Своєю зброєю він обрав ненасильницькі методи - протести, демонстрації та бойкоти. Вiн завжди iшов мирним шляхом: «Були люди, які говорили, що ми прийдемо сюди тільки через їх трупи. Але сьогодні увесь світ знає, що ми тут і ми стоїмо перед силою влади у штаті Алабама і ми нікому не дозволимо відправити нас назад».

Демонстрації, організовані Мартіном Лютером Кінґом, були поворотним моментом в історії боротьби чорношкірого населення за громадянські права в Америці. Їх результатом стало прийняття ряду законів, які гарантують рівні права афро-американцям та іншим етнічним меншинам.

Боротьба Кінґа відкрила нові можливості для мільйонів американців. У 1987 році Кьорт Шмоук став першим темношкірим мером міста Балтімор, штату Меріленд. Він наводить приклад цьогорічної президентської кампанії поміж демократів, в якій домінують два сенатори – афро-американець Барак Обама та колишня перша леді Гіларі Клінтон. На думку Шмока, сам цей факт є даниною пам’яті Кінґа.

«Цього року головне питання - чи ми готові? Чи ми дійшли до того рівня коли людей оцінюють не за кольором їх шкіри, а їх принципами, їх ідеями та характером. Дуже важливо не забувати і згадувати речі, про які говорив Мартін Лютер Кінґ. А його промови зводилися до головного, чи живемо ми відповідно до ідей, закладених у Декларації про незалежність та у нашій Конституції?».

Четвертого квітня 1968 року Мартіна Лютера Кінґа вбив нападник у місті Мемфіс штату Теннесі. Йому було 39 років. Всього за день до смерті, він говорив про постійні погрози його життю. Однак, запевняв Кінґ, смерть однієї людини нездатна зупинити мрії та надії мільйонів.

«Я бачив Обіцяну землю. Я можливо ніколи туди з вами не потраплю. Але я хочу, щоб ви знали, ми як народ потрапимо на Обіцяну Землю. Сьогодні я щаслива людина. Я не переймаюся ні чим. Я нікого не боюсь».

На весні цього року у Вашингтоні розпочнеться спорудження пам’ятника Мартіну Лютеру Кінґу – людині яка назавжди змінила обличчя Сполучених Штатів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG