Спеціальні потреби

Бурхливу реакцiю викликало звернення Києва до НАТОУкраїна хоче тісніших стосунків із Північно-атлантичним альянсом. Вже у квітні вона хоче почути із Брюсселя відповідь – чи може Україна перейти до виконання плану дій із набуття членства. Лист-звернення у цiй справi до генерального секретаря НАТО підписали президент Вiктор Ющенко, керівник уряду Юлiя Тимошенко та спікер Верховної Ради Арсенiй Яценюк.

Несподівано для багатьох інформацію про це українці почули від американського сенатора Ричарда Луґара, який нині перебуває у Києві i який несподівано опинився в центрі конфілікту. Напередодні журналісти саме від нього почули, що українське керівництво звернулися до генсека НАТО із проханням поглибити стосунки України із Альянсом:

«Лист підписали президент, прем`єр і спікер парламенту. І у ньому НАТО на квітневому саміті у Бухаресті просять розглянути можливість переходу [України] до плану для набуття членства. Це – початок полеміки в українському суспільстві - чи бажає воно, щоб ваша країна стала членом НАТО», -- сказав Луґар виступаючи в Києвi.

Американський сенатор не приховував, що про існування листа він дізнався у вівторок на зустрічі із президентом Ющенком. Проте в секретаріаті глави держави, очевидно не чекали, що сенатор Луґар поділиться цією інформацією із громадськістю. На офіційному сайті президента текст листа терміново оприлюднюють пізно вночі. В ньому дійсно міститься прохання перейти на вищий етап стосунків з Альянсом.

В листi, серед iншого сказано:

«Сподіваємося, що досягнутий Україною прогрес у рамках Інтенсифікованого діалогу з питань членства та відповідних реформ найближчим часом буде визнаний Альянсом. Нині Україна зацікавлена у приєднанні до Плану дій щодо членства в НАТО».

Поява листа не сподобалася опозиції. Партія регіонів назвала обурливим факт, що важливе для країни питання суспільство дізналося не від урядовців, а від американського сенатора. Крім того, регіонали стверджують, що спікер парламенту не мав повноважень підписувати листа не розглянувши його у Раді. А тому вимагатимуть відставки Арсенія Яценюка. Також опозиція хоче, щоб до переходу на новий етап стосунків з НАТО українців запитали, чи хочуть вони членства в Альянсі на референдумі.

Відповідати на звинувачення були змушені як в Мiнiстерствi закордонних справ, так і в президентському офісі. Заступник глави секретаріату Олександ Чалий заявив, що останні чотири роки Україна співпрацювала з Альянсом у формі інтенсивного діалогу. Однак нині ця форма вичерпала себе. Саме тому керівники всіх гілок влади й вирішили звернутися до НАТО з пропозицією підвищити рівень стосунків. За словами Чалого, заява президента, прем`єра і спікера, не заперечує необхідність проведення з цього питання консультаційного референдуму.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG