Спеціальні потреби

Унікальний український цвинтар на американськiй землiЗа роки свого існування українська громада у США створила величезну кількість установ, організацій, побудувала безліч церков. Існує у Сполучених Штатах і цвинтар, де українці відходять на покій. Це кладовище закладено 1954 року у маленькому містечку Баунд-Брук у штаті Нью-Джерзі, де розташований Адміністративний центр Української православної церкви у США.

З часу заснування цвинтаря там поховано майже десять тисяч як пересічних українців, так тих, якi вважалися цвітом нації. Там спочивають люди, які втекли від переслідування радянської влади, однак залишилися українцями навіть далеко за межами своєї батьківщини.

Серед них – поет Євген Маланюк. Доживаючи свої дні на американськiй землi, вiн до своєї смерті у 1968 році сумував за батьківщиною, що i описав в одному iз своїх творiв:

Купив цей час фальшивою ціною
Ісходом, втечею, роками болю й зла
А треба було впасти серед бою
На тій землі, де молодість цвілa


Твори Маланюка, талант якого прирівнюють до класиків української поезії, в Україні вперше надрукували лише наприкінці вісімдесятих. Поряд з могилою Маланюка спочиває Тодось Осмачка, який пройшов через лещата радянської машини і врятувався лише втечею за кордон. На цвинтарі похованi i письменник-гуморист Микола Понеділок, письменниці Галина Журба та Оксана Латуринська. Поряд з ними спочиває автор опери «Маруся Богуславка», композитор Микола Фоменко.

У першому ряду цвинтаря - могили людей які зробили щось особливе для України. Там, поміж інших спочиває президент Української Народної Республіки у вигнаннi Микола Лівицький. Поряд, Борис Мартос, прем’єр-міністр УНР з квітня по серпень 1919 року минулого сторіччя. Недалеко, Григорій Китастий, завдяки якому на Заході було відроджено розігнану в Україні Капелу Бандуристів. По сусідству, радянський генерал Петро Григоренко, який з перших вуст розповів Західному світу про звірства режиму, якому служив.

1965 року над цвинтарем зросла меморіальна церква святого апостола Андрія Первозванного. Цю церкву американськi українці спорудили в пам’ять жертв репресій та Голодомору 1932-33 років. А 1971 року там підняли Хрест Борцям за волю й державність України. У його підніжжя лежить привезена з Європи плита з могили Симона Петлюри.

Неподалiк зведено пам’ятник невідомим воїнам УПА та розташовані могили як офіцерів, так і простих солдатів та зв’язкових Української Повстанської Армії.

Цвинтар у Баунд-Бруку став i місцем спочинку для провідних діячів Української Православної Церкви. Тут лежать митрополити, архієпископи, рядові священики. А під церквою святого Андрія – мавзолей, в якому спочиває тiло основоположника центру – висвяченого 1942 року у Києвi владики Мстислава, якого відроджена в Українi Українська Автокефальна Православна Церква 1990 року обрала патрiархом Київським i Всієї України.

Окрім своїх, українці доглядають за могилами перших власників землі, на якій розташовано цвинтар. Колись ця земля належала борцю за незалежність Америки Генріку Фішеру. Маленький цвинтар Фішерів оберігають як історичну реліквію.

Цвинтар у Баунд-Бруку унікальний, адже вiн єдиний український пантеон у Сполучених Штатах. Свого часу туди навiть були перевезені тлінні останки українців з Венесуели, Польщі, Чехословаччини, Німеччини та інших країн світу.

У наші дні, передбачливі українці закуповують місця та ставлять пам’ятники далеко наперед. На сьогодні людьми, які ще живі, розкуплено п’ять тисяч місць. Адже, закинуті долею далеко від батьківщини українці прагнуть спочивати поряд зі своїми.

XS
SM
MD
LG