Після багатомісячних дебатів кандидатів на посаду президента США, виборці нарешті матимуть можливість визначити фаворитів від двох політичних партій Демократичної та Республіканської. Першим з усіх штатів 3 січня голосуватиме штат Айова, за ним – всі інші. Ці внутрішньопартійні голосування визначать переможців всередині кожної партії, які і представлятимуть ці партії на президентських виборах у листопаді наступного року. Фахівці кажуть, що несподіванки можливі. Експерт з громадської думки Карлин Буман зазначає:
“Громадськість однозначно готова щось змінювати. В розумінні більшості американців президентство Буша було не дуже успішним. Тому вони готові подумати про щось нове”.
Новим для демократів може виявитися чорношкірий мусульманин Сенатор Барак Обама. Більшість опитувань показують, що Обама ділить лідерство в штаті Айова ще з двома кандидатами від Демократичної партії.
Сенатор Гілларі Клінтон довго лідирувала у змаганнях. Якщо вона програє в Айові, то значно зменшить свої шанси стати єдиним обранцем демократів на кандидата в президенти. Протиставляючись Обамі, Гілларі підкреслює власний великий досвід у Конгресі і досвід першої леді США:
“Зміни не підуть далі слів, якщо не маєш сил і досвіду їх втілити. А в мене вони є”.
Експерти зазначають, що добре організував свою кампанію в Айові колишній сенатор-демократ Джон Едвардс. Він ще у 2004 році мав там досвід балотування. Загалом претенденти від демократів пропонують виборцям вибрати або досвід, або зміни. Науковець Американського інституту підприємництва Керлин Бовман каже:
“Обама – це кандидат, який уособлює зміни. Він наголошував на цьому протягом усієї кампанії. Він – нове обличчя, щось інше. Він знає Гілларі дуже добре. Але чи вдасться йому перемогти в Айові – ще невідомо”.
Ситуація з лідером у лавах республіканців виглядає ще більш непередбачуваною. За останні тижні колишній губернатор Арканзасу Майк Гакабі несподівано вийшов у лідери перегонів в Айові та Південній Кароліні. Рейтинг Гакабі підскочив, погіршивши позиції губернатора штату Массачусетс Міта Ромні, який довгий час вів перед в Айові. Гакабі стрімко покращує рейтинги і загалом по Америці, складаючи конкуренцію колишньому меру Нью-Йорка Руді Джуліані.
Виборці вважають Джуліані сильним лідером, який вдало впорався з ситуацією в
Нью-Йорку після терактів 11 вересня. Проте Республіканців хвилює його толерантна позиція стосовно таких соціальних питань як аборти, права геїв та контроль за зброєю. Крім того вибрців насторожують проблеми Джуліані у приватному житті. Сам же Руді Джуліані не втрачає оптимізму і віри в себе:
“Якщо ви хочете вести інших за собою, то мусите бути оптимістом. Песимізм не допоможе. Ви не зможете вести людей, понуривши голову і передрікаючи нещастя”.
Дорога, яка врешті приведе одного з кандидатів до Білого дому, почнеться на початку січня голосуванням у перших чотирьох штатах – Айові, Нью-Гемпширі, Неваді і Південній Кароліні. Відтак 5 лютого настане кульмінація, коли голосуватимуть одразу у 20-ти американських штатах.
Розсилка
Голос Америки: головне за тиждень
Вибір читачів
1