Спеціальні потреби

Чи мають в’язні Ґвантанамо право на цивільний суд?


Наприкінці 2001-го року американська військово-морська база в Ґвантанамо на Кубі перетворилась у зону ув’язнення для осіб запідозрених в причетності до терористичних змов та актів. Там перебувають захоплені в полон після вторгнення коаліційних військ в Афганістан і запідозрені в тероризмі особи, арештовані під час конфлікту в Іраку. Тепер Верховний Суд США має вирішити, чи в’язні в Ґвантанамо мають ті самі права, що й особи, арештовані в Сполучених Штатах.

Верховний Суд повинен з’ясувати: чи запідозрені в тероризмі іноземці, які перебувають в ув’язненні поза межами Сполучених Штатів, мають, згідно з американською Конституцією, право домагатись розгляду їхньої справи цивільним судом. Судовий розгляд їх справ дав би їм можливість дізнатися, за що вони перебувають за ґратами, і домогтись свого звільнення.

Адміністрація Президента Буша аргументує, що запідозрені в тероризмі, яких тримають поза межами США, у цьому випадку в Ґвантанамо, не мають конституційного права на цивільний суд. Натомість вони можуть оспорювати ув’язнення у військовому трибуналі. Конгрес створив ці трибунали минулого року після того, як Верховний Суд визнав попередні процедури судових слухань у Ґвантанамо неконституційними.

Заступник міністра юстиції Пол Клемент каже: “Вони віддзеркалюють намагання всіх гілок політичної влади балансувати інтереси обох сторін – і в цій явно унікальній ситуації, надати ув’язненим додаткові судові можливості, а урядові надати можливість успішно вести війну з глобальним тероризмом”.

Вінсент Ворен – виконавчий директор неприбуткової організації, яка дає юридичні поради в’язням Ґвантанамо:

“Чи цією країною править король, влада якого не обмежується принципом верховенства права, ані Конституцією, чи в нас є президент, який є гарантом Конституції?”

Активісти, які провели демонстрації біля будинку Верховного Суду у Вашингтоні кажуть, що вони обурені тим, що людей утримують без висунення офіційних звинувачень у місці, яке по суті є американським ГУЛАГОМ.

Юридичний захисник в’язнів Том Вінер каже, що рішення Верховного Суду, незалежно від того, яку сторону він підтримає, матиме серйозні наслідки.

“На мою думку, історія виголосить вирок цим суддям, на основі того, як вони проголосують. Чи вони і країна стануть по стороні верховенства права, чи ні”.

Передбачають, що Верховний Суд винесе своє рішення влітку наступного року.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG