Спеціальні потреби

В. Карасьов: Попри кризу, Грузія тримає марку демократії


У Грузії оголошені дострокові президентські вибори. Вони відбудуться 5-го січня наступного року. Про це заявив у сьогоднішньому телезверненні грузинський Президент Михаїл Саакашвілі. За словами президента, він чинить так, оскільки вважає Грузію демократичною країною. Своїми міркуваннями щодо того, які наслідки можуть мати грузинські події для України поділився Вадим Карасьов.

Від розгону демонстрацій – до призначення дочасних президентських виборів. Різко змінити тактику, відмовившись від силових акцій, грузинського лідера змусила відповідальність за долю революції, – вважає політолог, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов:

“На кону не тільки доля Саакашвілі, але і Революція троянд. Бо якщо сьогодні Грузія перейде до диктатури, то це перекреслить все те, що було зроблено pавдяки цій революції. І це був би колосальний іміджевий і реальний політичний провал. Втрата не тільки для Грузії, але й для демократичної справи на пострадянському просторі”.

На думку політолога, попри нинішню гостру кризу, Грузія тримає марку демократії:

“Зрозуміло, що призначення дострокових президентських виборів свідчить про те, що є намагання грузинської еліти вирішувати кризу все ж таки демократичним шляхом. І вчора, пішовши на достатньо ризикований крок силового розгону протестувальників на вулицях Тбілісі, сьогодні, тим не менш, Саакашквілі дав задній хід і звернувся до найлегітимнішого вирішення будь-якої кризи – виборів.

Інша справа, що тут є і тактичні резони для Саакашвілі, тому що лідера опозиції, який би міг кинути електоральний виклик Саакашвілі, немає. Не думаю, що Окруашвілі зможе тут отримати серйозну політичну, медійну розкрутку, а олігарх Бадріпа Такарцашвілі зможе скласти реальну конкуренцію Саакашвілі. Але тим не менш, на сьогодні події розвиваються все ж таки шляхом демократичної процедури і зверненням до волі народу, який і стане арбітром кризи еліт”.

Щодо того, чи відгукнуться грузинські події в України і чи багатотисячні мітинги в Тбілісі означають фіаско демократичних революцій, Вадим Карасьов pаpначає:

“Не думаю, що сьогодні можна говорити про те, що Революція троянд чи Помаранчева революція є в якійсь кризі. В принципі, нічого дивного немає. Революція це не гладка історична дорога, завжди є протиріччя, конфлікти, причому, лідерські. Якщо проводити паралелі між Грузією і Україною, то це вже протиріччя іншого порядку, як в Грузії, так і в Україні. Це постреволюційні протиріччя. Революція зробила гігантський крок вперед. І на відміну від інших пострадянських країн, які теж мають внутрішню кризу, але закриту, латентну, непублічну, і де ці кризи вирішуються в коридорах і кулуарах влади, в Україні, в Грузії кризи демократичного розвитку дають нові шанси на подальшу демократичну еволюцію. Їх вирішують все ж таки демократичним шляхом, тобто зверненням до людей, до народу, який і є джерелом влади і останнім сувереном”.

Відео - найголовніше

Луганська філармонія у Львові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:48 0:00
XS
SM
MD
LG