У приміщенні Конгресу США відбувся брифінг, організований Гельсінською комісією з безпеки та співробітництва в Європі, щодо підсумків позачергових парламентських виборів в Україні. Свій аналіз українських подій американській публіці представили колишній посол США в Україні Вільям Міллер, директор євразійського департаменту Міжнародного республіканського інституту Стівен Нікс а також посол України в США Олег Шамшур.
На думку Гельсінської комісії минулі вибори в Україні були загалом вільними та чесними, проте українським політикам
слід якомога швидше сформувати коаліцію в парламенті та уряд, розвивати демократичні інститути і поважати силу закону. Радник Гельсінської комісії Орест Дейчаківський зазначив:
“Ми сподіваємось, що українські політичні лідери сформують уряд, що відображає волевиявлення українського народу. Уряд, який забезпечить політичну стабільність і демократичний розвиток. Який гарантуватиме повагу до законів, розвиватиме законодавчу гілку влади, боротиметься з корупцією і зробить прозорими відносини в енергетичному секторі, особливо в газових питаннях”.
Колишній посол США в Україні Вільям Міллер, який був спостерігачем на цих
виборах, вважає, що зараз є всі можливості для формування демократичної коаліції, яка повинна одразу взятися за виконання даних нею обіцянок. І найважливіше, на думку Міллера, це боротьба з корупцією:
“Такі люди, як Юлія Тимошенко і Віктор Ющенко, і всі ті, хто стояв тоді на майдані і клявся перед усією нацією, що боротиметься з корупцією, – вони тепер повинні виконувати свої обіцянки”.
Про старий лозунг кампанії Ющенка “Не словом, а ділом” загадав і директор Євразійського департаменту міжнародного республіканського інституту Стівен Нікс, який також був під час виборів в Україні. Він каже, що демократичні сили нарешті повинні цей лозунг втілювати в життя:
“Багато людей пам’ятають слова “Не словом, а ділом” і все ще чекають на конкретні дії”.
Стівен Нікс вважає, що головні проблеми на цих виборах були пов’язані з їх організацією, а також з тим, що практично не працювала судова гілка влади:
“Після проведення п’яти виборчих кампаній менше ніж за три роки, Україна вже мала би позбутися тих проблем, які виникали на цих виборах. Наша організація закликає український парламент і виборчу комісію до наступних виборів розв’язати проблеми зі складенням списків виборців”.
Посол України в США Олег Шамшур каже, що американські політики загалом
задоволені рівнем проведення українських виборів:
“Вибори оцінюють виключно позитивно як ще одне підтвердження неухильного просування України шляхом демократичних реформ, зміцнення демократичних інститутів. І я думаю, що тут також є розуміння, що це вже мабуть останній тест на демократію, який склала Україна”.
Олег Шамшур сподівається, що Україна завершила так званий період постійних виборів, а теперішня політична та економічна ситуація в країні виглядають досить привабливими для американських бізнесменів, що має вилитися згодом в конкретні проекти:
“Є інтерес до України, зростає довіра до України, і я думаю найближчим часом ми побачимо це в серйозних інвестиційних проектах, збільшенню товарообігу між двома країнами”.
Розсилка
Голос Америки: головне за тиждень
Вибір читачів
1