Спеціальні потреби

СБУ звернулась до ФСБ Росії з проханням видати вандалів


Ті, хто сплюндрував державні символи на Говерлі, мають постати перед українським правосуддям. Служба безпеки України зажадала від колег із ФСБ сприяння у видачі злочинців, які зараз переховуються на території Росії, для притягнення їх до кримінальної відповідальності. Про це повідомила сьогодні на брифінгу прес-секретар СБУ Марина Остапенко.

Як вона зазначила, трьох підозрюваних уже розпізнали свідки. Речник СБУ підтвердила також, що керівників “Євразійського союзу молоді” – російської радикальної організації, що взяла на себе відповідальність за акт вандалізму на Говерлі – повторно оголошено персонами нон-грата. Це Олександр Дугін і Павло Заріфуллін – громадяни Росії, скандально відомі своїми антиукраїнськими висловами та діями.

Як повідомлялося, після інциденту на Говерлі Міністерство юстиції заборонило діяльність “Євразійського союзу молоді” в Україні, а міліція за фактом наруги над державними символами порушила кримінальну справу.

А тим часом в Україні мало хто вірить у те, що винних зрештою знайдуть і покарають. До скептиків належить, зокрема, відомий публіцист і правозахисник Євген Сверстюк:

“Я думаю, що Росія їх не видасть. Тому що це є спосіб мислення сучасної Росії. Таких людей оберігати. Я думаю, що вони там захищені”.

Мало шансів на те, що осквернителі українських державних символів постануть перед судом, дає експерт Інституту відкритої політики Максим Стріха:

“Слідство намагатимуться всіляко заплутати. Вже сьогодні є заяви, що це були не ті особи, про які говорило СБУ, що ці особи живуть в Україні, свідків немає і встановити буде важко. Дуже важко, на жаль, і підвести це під конкретну статтю через недосконалість нашого кримінального кодексу. Адже наруга над державними символами, за законом, карається тоді, коли її здійснено публічно. Наскільки можна протрактувати те, що це було здійснено публічно, очевидно, це питання до юристів. Хоча очевидно, що за такі речі треба карати і карати достатньо суворо, оскільки жодна нормальна держава такого терпіти не мусить. Але знову ж таки я, на жаль, поки що не знаю випадку, коли люди, які вчинили наругу щодо державних символів України, щодо певних святинь України, понесли покарання. Якщо це буде перший випадок – то слава Богу”.

Інший експерт, голова Всеукраїнського товариства “Просвіта” Павло Мовчан прогнозує, що на оголошення Дугіна і Заріфулліна персонами нон-грата Росія знову може відповісти безпричинними відмовами на в’їзд українських громадян:

“Я боюся, що все закінчиться як того разу з антиукраїнськими діями відомих політиків, які потім пересіли на наші екрани і вели вже офіційну антиукраїнську політику. Росія застосує те ж саме. Я маю на увазі, що Росія затримає якого-небудь українського академіка, літератора чи митця відправить його у відповідь чи то із Санкт-Петербурга, чи з Москви, чи з Воронежа назад в Україну.

Це, на превеликий жаль, свідчення нашої слабкої позиції, нашої не незалежності. Тобто залежності, в тому числі й політичної, яка залишає поза увагою ті акти вандалізму, які вже відбулися – починаючи пам’ятником Шевченку в Харкові, закінчуючи Крутами. Ми маємо повний реєстр усіх тих актів, але влада не реагувала. Влада потурала, бо мовчання це є потурання. Спорадичні акції безрезультативні. Потрібен системний підхід. Але ми цього не могли робити. Маємо надію, що з новим формуванням уряду, який очолить Юлія Володимирівна, ці всі речі припиняться”.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG