Спеціальні потреби

Актуально

Голосування пройде за принципом вибору “меншого зла”

Вибори відбуватимуться на тлі тотального скепсису громадян щодо політиків і політичної системи, а голосування пройде за принципом “меншого зла”. Це засвідчили результати соціологічного опитування, проведеного на початку вересня Центром Разумкова.

Події в Україні розвиваються в неправильному напрямку. Так вважає переважна більшість населення – майже 68%. У тому, що все йде як належить, впевнені лише 15% опитаних. Картина, отримана соціологами у вересні, загалом типова для останніх двох років. Принципово іншою ситуація була лише на початку 2005-го, одразу після Помаранчевої революції та породжених нею надій. Тоді понад половину українців вірили: події розвиваються у правильному напрямку. Але скоро цифри соціального оптимізму поповзли вниз.

Нині – часи нігілізму. Українці не ймуть віри жодним органам влади та державним інституціям. Повністю підтримують діяльність Президента України лише 15%, Верховної Ради – 5%, уряду – 10% опитаних. Критично низькі показники довіри до політичних партій, судів, міліції, прокуратури, місцевої влади.

Так само скептичне ставлення до окремих політиків. Половина опитаних не підтримують діяльності Віктора Ющенка. 52% не схвалюють діяльності Юлії Тимошенко. 54% не задоволені діяльністю Юрія Луценка. А діяльність Олександра Мороза викликає недовіру в 62% опитаних.

При цьому якщо згадані персонажі української політики впродовж останніх двох років пережили різкий спад популярності, то незмінним ставленням до себе на їхньому тлі вирізняється Віктор Янукович. Після 2005-го року в нього практично ні додалося прихильників, ні поменшало опонентів. Сьогодні діяльність Януковича повністю підтримують 23% і не підтримують 45% населення.

Згідно з даними опитування, саме Віктор Янукович, з-поміж усіх очільників усіх урядів найкраще справлявся з обов’язками прем’єр-міністра (одразу за ним іде Юлія Тимошенко і лише потім Віктор Ющенко). Саме Прем’єр Янукович, на думку респондентів, сьогодні має нійбільший вплив на ситуацію в країні – так вважає 41% опитаних, тоді як лише 27% називає найвпливовішим Президента Ющенка. І саме Віктор Янукович став би новим Президентом України, якби президентські вибори відбулися наступної неділі. За нього віддали б голоси понад 30%, за Юлію Тимошенко – 19% і за Віктора Ющенка – 15% виборців.

В умовах, коли в країні немає загальнонаціональних лідерів, а недовіра до партій і політиків зашкалює, майбутні парламентські вибори проходитимуть на тлі тотального скепсису громадян, – каже заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова Михайло Міщенко:

“Швидше за все, голосування буде відбуватися за принципом “меншого зла”. Тобто люди не довіряють політичним силам, але все-таки за когось будуть голосувати”.

Що має статися, аби цей скепсис був зламаний, а українці почали більше довіряти політикам та висловлювати більший оптимізм щодо напрямку, в якому розвивається їхня країна? На думку директора соціологічної служби Центру Разумкова Андрія Биченка, така зміна залежить не від того, скільки партій пройде у Верховну Раду, чи яким буде формат коаліції:

“Мені здається, що проблема України не в формі правління, як каже Мороз, а проблема в головах еліти. У тому, що, на жаль, наша еліта не виконує своєї функції. Вона не відрізняється від звичайних людей – сантехніків, інженерів, які не повинні перейматися державними справами. Коли еліта національні інтереси поставить хоча б на рівень із своїми власними, тоді, я думаю, не матиме принципового значення, буде це помаранчева, біло-блакитна чи широка коаліція”.

Всі новини дня

«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

На цьому зображенні показано момент попадання ракети в штаб російського Чорного флоту в Севастополі, п’ятниця, 22 вересня 2023 року. (Кримський Telegram-канал через AP)
Українські сили спеціального призначення заявили, що «уточнюють інформацію» з приводу загибелі командувача Чорноморським флотом Росії адмірала Віктора Соколова після того, як на російському державному телебаченні показали відео з його участю.
«Як відомо, внаслідок ракетного удару по штабу Чорноморського флоту РФ було знищено 34 офіцери. Наявні джерела стверджують, що серед загиблих командувач ЧР РФ. Багато кого досі так і не вдалося ідентифікувати через розрізненість фрагментів тіл, – мовиться у повідомленні сил спеціального призначення у Facebook. – Оскільки росіяни терміново були вимушені публікувати відповідь з начебто живим Соколовим - наші підрозділи уточнюють інформацію».
У вівторок російське телебачення показало кадри наради військових та міністра оборони Сергія Шойгу, у якій дистанційно брав участь адмірал Соколов.
Коли було знято відео, невідомо.

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».

В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.

«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.

На брифінгу у Білому домі речниця адміністрації сказала у вівторок, що їй відомо про відео, опубліковане в Росії, але ще зарано щось коментувати.
«Ми бачили звіти і, звичайно, ми знаємо про відео. Зараз мені просто нема чого підтверджувати», – відповіла Карін Жан-П'єр у відповідь на запитання журналістів.
Колишній радник Пентагону, співзасновник організації Silverado Policy Accelerator Дмітрі Альперович каже, що
розвідки США та Великобританії не підтвердили твердження українських спецслужб про вбивство Соколова. На його думку, вони мали б мати засоби електронного стеження, що «підтверджує вбивство такого високопоставленого офіцера».
При цьому він додає, що незалежно від того, чи Соколов загинув при українському ударі по штабу ЧФ РФ, розмова про нього відвертає увагу від українського успіху.
Як повідомляв Голос Америки раніше, британська розвідка вважає, що, що серія ударів, яких українські сили завдали по окупованому Севастополю, значно зменшить можливості російського флоту блокувати українські порти і патрулювати ширшу акваторію Чорного моря.

Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Pentagon Hodges

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.

Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.

“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.

Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.

“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.

Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.

Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.

Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео

Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.

Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео

Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.

"Не маємо права на помилку". Костін про роботу українських прокурорів з розслідування воєнних злочинів РФ

Журналіст фотографує місце масового поховання після звільнення Бучі від російських військ, 3 квітня 2022. AP Photo/Rodrigo Abd

Українська правоохоронна система має розслідувати безпрецедентну кількість воєнних злочинів РФ в Україні, однак попри навантаження прокурори повинні дотримуватись найвищих міжнародних стандартів, щоб притягнути винних до відповідальності.

Так в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки генпрокурор України Андрій Костін прокоментував звіт Української гельсінської спілки на основі анонімного опитування українських правоохоронців. Звіт виявив, що їм бракує навичок для розслідування воєнних злочинів: у половині справ про воєнні злочини не ведеться досудове розслідування, а також представники Нацполіції та Офісу генпрокурора в анонімному опитуванні скаржилися на велике навантаження та брак знань і ресурсів поміж інших чинників, які ускладнюють розслідування.

У відповідь Костін пояснив, що "ця величезна кількість (злочинів), звісно, потребує розслідування та притягнення до відповідальності. І ми маємо зробити це належним чином, тому що стандарт доказів дуже важливий.... ніхто не знає, коли збирає докази щодо щойно вчиненого злочину, чи цю справу передадуть до МКС".

Він підкреслив, що українська сторона у співпраці з МКС та іншими партнерами, окрім пріоритетних напрямків - злочинів агресії, геноциду, вбивств і катувань мирного населення, примусового вивезення українських дітей, також вперше розслідує екологічні чи кіберзлочини як воєнні злочини. "Створюючи нові практики, нам треба бути впевненими, що результати наших розслідувань заслуговуватимуть довіри на міжнародному рівні та будуть сприйняті міжнародним товариством як справжнє справедливе правосуддя. Це наша головна відмінність від держави-агресора", - додав він.

"Одним з елементів стратегії також є поєднання справ. Тому, коли ми розуміємо, наприклад, що кілька ракетних і безпілотних атак були здійснені, наприклад, одним підрозділом російської армії, ми можемо спробувати об’єднати ці випадки в один великий, тому що у цьому випадку нам буде легше встановити ланцюжок командування", - пояснив високопосадовець.

За словами генпрокурора, Київ співпрацює із міжнародними інституціями, а також із Міністерством юстиції США та Федеральним бюро розслідувань "не тільки з точки зору співпраці в конкретних справах, а й для нарощування потенціалу, також навчання наших прокурорів і слідчих, тому що ми підходимо до нових шляхів, і ми не маємо права на помилку".

Росія не визнає причетність до злочинів проти мирного населення попри наявність численних доказів і свідчень.

Більше

XS
SM
MD
LG