Спеціальні потреби

Голосування пройде за принципом вибору “меншого зла”


Вибори відбуватимуться на тлі тотального скепсису громадян щодо політиків і політичної системи, а голосування пройде за принципом “меншого зла”. Це засвідчили результати соціологічного опитування, проведеного на початку вересня Центром Разумкова.

Події в Україні розвиваються в неправильному напрямку. Так вважає переважна більшість населення – майже 68%. У тому, що все йде як належить, впевнені лише 15% опитаних. Картина, отримана соціологами у вересні, загалом типова для останніх двох років. Принципово іншою ситуація була лише на початку 2005-го, одразу після Помаранчевої революції та породжених нею надій. Тоді понад половину українців вірили: події розвиваються у правильному напрямку. Але скоро цифри соціального оптимізму поповзли вниз.

Нині – часи нігілізму. Українці не ймуть віри жодним органам влади та державним інституціям. Повністю підтримують діяльність Президента України лише 15%, Верховної Ради – 5%, уряду – 10% опитаних. Критично низькі показники довіри до політичних партій, судів, міліції, прокуратури, місцевої влади.

Так само скептичне ставлення до окремих політиків. Половина опитаних не підтримують діяльності Віктора Ющенка. 52% не схвалюють діяльності Юлії Тимошенко. 54% не задоволені діяльністю Юрія Луценка. А діяльність Олександра Мороза викликає недовіру в 62% опитаних.

При цьому якщо згадані персонажі української політики впродовж останніх двох років пережили різкий спад популярності, то незмінним ставленням до себе на їхньому тлі вирізняється Віктор Янукович. Після 2005-го року в нього практично ні додалося прихильників, ні поменшало опонентів. Сьогодні діяльність Януковича повністю підтримують 23% і не підтримують 45% населення.

Згідно з даними опитування, саме Віктор Янукович, з-поміж усіх очільників усіх урядів найкраще справлявся з обов’язками прем’єр-міністра (одразу за ним іде Юлія Тимошенко і лише потім Віктор Ющенко). Саме Прем’єр Янукович, на думку респондентів, сьогодні має нійбільший вплив на ситуацію в країні – так вважає 41% опитаних, тоді як лише 27% називає найвпливовішим Президента Ющенка. І саме Віктор Янукович став би новим Президентом України, якби президентські вибори відбулися наступної неділі. За нього віддали б голоси понад 30%, за Юлію Тимошенко – 19% і за Віктора Ющенка – 15% виборців.

В умовах, коли в країні немає загальнонаціональних лідерів, а недовіра до партій і політиків зашкалює, майбутні парламентські вибори проходитимуть на тлі тотального скепсису громадян, – каже заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова Михайло Міщенко:

“Швидше за все, голосування буде відбуватися за принципом “меншого зла”. Тобто люди не довіряють політичним силам, але все-таки за когось будуть голосувати”.

Що має статися, аби цей скепсис був зламаний, а українці почали більше довіряти політикам та висловлювати більший оптимізм щодо напрямку, в якому розвивається їхня країна? На думку директора соціологічної служби Центру Разумкова Андрія Биченка, така зміна залежить не від того, скільки партій пройде у Верховну Раду, чи яким буде формат коаліції:

“Мені здається, що проблема України не в формі правління, як каже Мороз, а проблема в головах еліти. У тому, що, на жаль, наша еліта не виконує своєї функції. Вона не відрізняється від звичайних людей – сантехніків, інженерів, які не повинні перейматися державними справами. Коли еліта національні інтереси поставить хоча б на рівень із своїми власними, тоді, я думаю, не матиме принципового значення, буде це помаранчева, біло-блакитна чи широка коаліція”.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG