Спеціальні потреби

У день виборiв може знову спалахнути “війна екзит-полів”


Соціологи передбачають появу фальшивих екзит-полів та обурюються оприлюдненням вигаданих рейтингів. Яким соціологічним фірмам можна вірити? Відповідь шукали за круглим столом, організованим Фондом “Демократичні ініціативи” та Інститутом соціології НАН України.

“Війна екзит-полів”, що розгорнулася на минулих президентських виборах в Україні, може повторитися. Окрім справжніх результатів опитувань на виході з виборчих дільниць, українцям можуть запропонувати фальсифікат. Такі побоювання висловила відомий соціолог, науковий керівник Фонду “Демократичні ініціативи” Ірина Бекешкіна:

“Оскільки ми збираємося проводити екзит-пол, я передбачаю, що в нас появиться ще чимало неправдивих екзит-полів і що вони дійдуть до телебачення. Для чого – для того, щоб дезорієнтувати виборців”.

Цій самій меті – збити виборців з пантелику – служать фальшиві рейтинги. Соціологи, що представляють авторитетні організації, обурені появою перед виборами численних фірм, які видають сумнівні результати буцімто проведених ними опитувань. Як от днями виборчі рейтинги оприлюднила якась фірма під назвою “Всеукраїнська соціологічна служба”. Згідно з її даними, до Верховної Ради, окрім чотирьох фаворитів, потраплять ще й Блок Литвина з шістьма відсотками, Соцпартія Мороза з майже чотирма відсотками і Прогресивна соціалістична партія Вітренко з понад трьома відсотками голосів.

Керівник фірми “Юкрейніан соціолоджі сервіс” Олександр Вишняк впевнений, що подібні дослідження – не що інше як фікція:

“Щодо Блоку Литвина, то тут дійсно є проблема, бо він балансує на грані, може пройти, може не пройти. Що стосується Соцпартії і ПСПУ, то тут всі, хто показує, що вони мають більше двох відсотків, ніякого відношення до досліджень взагалі не мають. Це навіть не вуличні опитування, це фальсифікація повна”.

До “чорного списку” фірм, яким не можна довіряти, вчений заносить уже згадану Всеукраїнську соціологічну службу, Центр ІМСА, Український форум, Інститут Бондаренка та Моніторинговий центр. За його словами, ці фірми жодних опитувань не здійснюють, виводячи рейтинги відповідно до бажання замовника.

Як твердить інший відомий соціолог, гендиректор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто, вірити можна лише тим службам, які постійно працюють на ринку, а не виникають перед вибори і зникають після виборів. Справжня професійна фірма, каже він, цікавиться широким спектром досліджень, а не лише політикою, зазвичай входить до міжнародних і всеукраїнських організацій, має публікації і сайт.

Керівники авторитетних соціологічних служб наголошують також: між справжніми професіоналами не буває “війни цифр”. Дані їхніх досліджень хоч і різняться на кілька відсотків, але збігаються в основному. Так, згідно з результатами усіх відомих в Україні соціологічних фірм, фаворитами нинішніх парламентських змагань є Партія регіонів, БЮТ і блок “Наша Україна – Народна самооборона”. До Верховної Ради потрапляють також комуністи, на межі прохідного бар’єру балансує Блок Литвина.

Конкретні ж цифри соціологи обіцяють оприлюднити днями, рівно за два тижні до виборів. Хоча, як визнають вони, названі ними рейтинги можуть і не збігтися з остаточними даними Центрвиборчкому. Адже за наступні два тижні, коли оприлюднення рейтингів буде заборонено, може статися багато, що вплине на рішення виборців.

XS
SM
MD
LG