Спеціальні потреби

США реформують програму закордонної допомоги


Сполучені Штати реформують свою програму закордонної допомоги. Новий підхід Вашингтона до цієї справи такий: замість надавати гранти, як це було раніше, головну увагу слід зосередити на економічному розвитку країн.

На критику з приводу недостатньої ефективності закордонної допомоги США Держсекретар Кондоліза Райс відреагувала впровадженням значних змін у проекті, який загалом складається з 23 різних програм.

Відповідальна за впровадження опрацьованої Адміністрацією Президента Буша програми закордонної допомоги – Генріетта Фор, яку щойно призначили директором Агентства США з міжнародного розвитку. Вона визнає, що у цій ділянці перед американським урядом постало чимало випробувань:

“Вважаю, ми щойно на початках важливого процесу реформування. Не посередині, не на завершальному етапі, а на початку. Ми повинні і ми будемо продовжувати працювати над удосконаленням реформи”.

А невдоволення американською програмою дійсно існує. Критики кажуть, що їй бракує прозорості та фінансової ефективності. У програмі закордонної допомоги слід чітко визначити стандарти продуктивності та вартостей, – додають вони.

Загалом річний бюджет закордонної допомоги американського уряду становить 23 мільярди доларів. З цих фондів фінансують різноманітні програми – від вакцинації населення країн на шляху розвитку до військових та економічних субсидій. Найбільшими реципієнтами є Ізраїль та Єгипет. У запропонованому Адміністрацією Президента Буша бюджеті на наступний 2008-й рік пропонується скоротити програми сприяння демократичному розвитку декількох країн, зокрема Росії та регіону Східної Європи. Найбільше, а саме 35% допомоги втратить Індія. Утім мотиви такого наміру – оптимістичні. Адже нині показники економічного розвитку Індії одні з найкращих у світі.

Взірцем нового підходу у наданні американським урядом закордонної допомоги служить корпорація “Виклик тисячоліття”. Один з її керівників – Джон Данилович – каже, що для отримання гранту корпорації, країна-заявник повинна продемонструвати досягнення у сферах політики, економіки та соціального життя:

“Держави повинні вже вдатися до значного реформування своїх систем. У них повинні урядувати відповідні уряди. Вони повинні інвестувати у свій народ та мати економічну свободу”.

До числа країн, які вже співпрацюють з корпорацією “Виклик тисячоліття”, належать серед інших Албанія, Грузія, Киргизстан, Молдова та Україна.

XS
SM
MD
LG