Спеціальні потреби

Яценюк намагається балансувати між президентом та прем’єром


У понеділок з офіційним візитом до американської столиці прибув міністр закордонних справ України Арсеній Яценюк. Зранку він виступив в Інституті Карнеґі у Вашингтоні.

Політична еліта у Вашингтоні з надзвичайною цікавістю прийшла послухати нового міністра закордонних справ. Арсеній Яценюк склав дуже позитивне враження на американську аудиторію. Чи не вперше до Вашингтона приїхав український політик такого рангу представник нового покоління. По перше, він один із небагатьох українських політиків, які вільно володіють англійською мовою.

На думку експертів, знання мови хоча і не є вирішальним факторм, але надзвичайно допомагає у різних переговорних процесах. Однак, як кажуть експерти, у Вашингтоні розуміють, що у ситуації, яка склалася в Україні, міністр закордонних справ грає лише роль доповідача, з якою, однак, він дуже добре впорявся, принаймні під час виступу в Інституті Карнеґі. Арсеній Яценюк був незвично відкритий і випромінював позитив і впевненість в успіху зовнішньополітичного курсу України щодо Євроатлантичної інтеграції. Він розпочав свій виступ із пояснення економічної ситуації в Україні:

“Українська економіка у доброму стані. Незважаючи на тимчасові політичні негаразди, результати розвитку української економіки є позитивними. І ми можемо сказати, що рівень адміністративного втручання в економіку набагато нижчий, ніж це було п'ять років назад і це називається ринковою економікою”.

Що ж до політичної ситуації Арсеній Яценюк заявив, що українські політики самі відповідальні за існуючу кризу і самі ж мусять знайти з неї вихід. Він водночас визнав, що як міністр закордонних справ вимушений балансувати між президентом та прем'єр-міністром. Але, за його словами, така позиція для нього є достатньо комфортною. Арсеній Яценюк навіть дозволив собі пожартувати з цього приводу:

“Ми досі не мали жодних конфліктів більше місяця. Я намагаюся балансувати між президентом та прем'єр-міністром. Відповідно до Конституції президент визначає пріоритети зовнішньої політики, прем'єр-міністр її запроваджує, а міністр закордонних справ лише має гарно говорити”.

Американська аудиторія залишилась задоволена почутим. Голова відділу Європи та Євразії Національного фонду за демократію Надія Дюк зазначила:

“Головне, що вразило мене, це те, що новий міністр закордонних справ є частиною нової генерації України. Як я розумію, він завершив свою освіту після того, як Україна здобула незалежність. Він комфортно себе почуває в англомовній аудиторії і добре знає західну концепцію презентації і він не несе із собою багаж багаторічних переговорів із радянськими та пострадянськими офіційними особами”.

Після зустрічі в інтерв'ю “Голосу Америки” Арсеній Яценюк розповів, що приїхав до США із завданням посилити політчино-економічний діалог. За словами міністра, між США та Україною існує цілий ряд питань, які потрібно завершити. Зокрема він виділив питання вступу України до Світової організації торгівлі і питання допомоги Україні у проведенні економічних та соціальних реформ.

Пан Яценюк розповів, що запропонує Державному секретареві США Кондолізі Райс попередній проект плану дій між Сполученими Штатами та Україною. Міністр підкреслив, що Україна хоче мати чіткі і прагматичні стосунки зі Сполученими Штатами.

У програмі візиту Арсенія Яценюка зустрічі з урядовцями, сенатором та бізнесменами. Цікаво, що у плані його перебування є пункт, який суттєво відрізняється від стандартного візиту українського урядовця. Міністр планує оглянути кілька місць запропонованих під спорудження пам'ятника жертвам українського голодомору в американській столиці, зведення якого заплановано на осінь наступного року.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG