Спеціальні потреби

Чи вплине криза в Україні на стосунки із США  (ВІДЕО)


Українська спільнота за кордоном уважно стежить за подіями в Україні і майже одразу відреагувала на заяву президента про розпуск парламенту, підтримавши таке рішення. Про те, як внутрішня нестабільність в Україні може вплинути на українсько-американські відносини йтиметься у розмові Зореслава Байдюка із президентом Українсько-америкаської координаційної ради Ігорем Ґавдяком та президентом Українського конгресового комітету Америки Михайлом Савківим.

ЗБ: Пане Михайле, УККА, одразу розповсюдив заяву про свою підтримку рішення Віктора Ющенка. На чому Ви базували свою позицію?

МС: Український Конгресовий комітет Америки підтримує волевиявлення у країнського народу. І ми проти тих усіх махінацій, які відбуваються у Верховній Раді і які аж ніяк не сприяють розвиткові держави. І ми хочемо, щоб люди знову вийшли на вибори, і президент має право це зробити з метою покращення долі українського народу.

ЗБ: Пане Ігоре, чи підтримуєте Ви, як президент Українсько-американської координаційної ради, рішення українського президента? Якщо так, то на якій основі?

ІҐ: Наша організація підтримує Президента Ющенка і націонал-демократичні сили. Ми вважаємо, що є конституційна криза, а Верховна Рада до тепер не уособлювала волі виборців. І тепер народ України і президент мають вирішити, як вийти з цієї кризи.

ЗБ: Чи Український Конгресовий комітет Америки вже розпочав лобіювання в Конгресі на підтримку рішення президента України?

МС: Члени Палати представників і члени Сенату прагнуть демократичного розвитку України, прагнуть наближати ці стосунки між американським Конгресом та Верховною Радою України. І ми розпочали свою роботу ще раніше, одразу після Помаранчевої революції, аби створити позитивні умови для покращення співпраці між гілками влади цих двох країн. Очевидно останні події в Україні турбують членів Конгресу, але вони оптимістично дивляться на це, як на зразок продовження демократичного процесу державотворення.

ЗБ: Пане Ігоре, яку позицію у цій ситуації займає Адміністрація США?

ІҐ: Уряд займає офіційно правильну позицію. Він закликає Україну до демократичного і мирного виходу із цієї ситуації. Ми, як Українсько-американська координаційна рада, займаємо таку ж позицію. Я думаю, що симпатія американського уряду є справді на боці націонал-демократичних сил і президента Ющенка. Що діється за кулісами, ми сьогодні не знаємо, але знаючи позицію американського уряду під час останньої кризи в Україні, можна припускати, що сьогодні є якісь спроби допомогти правим силам вийти із цієї кризи.

ЗБ: Якщо порівняти 2004-й рік із сьогоденням, чи бачите Ви різницю у ставленні США щодо України?

ІҐ: Я думаю, що позиція не змінилася. Однак Америка має зараз достатньо своїх проблем: це і війна в Іраку, і чергові президентські вибори, тому менше уваги звернено на ситуацію в Україні. І ми, будучи громадянами Америки, але водночас представляючи українську громаду, мусимо впливати на американський уряд, аби він приділяв більше уваги цим проблемам.

ЗБ: У разі проведення нових виборів, чи збираються ваші організації, як і попередніх разів, надсилати своїх спостерігачів?

МС: Ми вже видали заяву і закликаємо людей до спостерігання за виборами в Україні. Особливо закликаємо студентів, які матимуть добру нагоду не лише спостерігати за цими демократичними процесами, але й брати в них участь.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG