Спеціальні потреби

Рада відмовилась виконувати рішення президента


В Україні офіційно опубліковано Указ про розпуск парламенту, підписаний президентом напередодні, увечері 2 квітня. Водночас Верховна Рада і уряд відмовляються підкорятися рішенню глави держави. Парламентарі направили до Конституційного Суду подання з вимогою невідкладно перевірити Указ на відповідність основному законові. Детальніше про це у розмові Ігоря Гулявого із київською кореспонденткою Оксаною Лігостовою.

ІГ: Оксано, яка ситуація у столиці в перший день після прийняття Указу про розпуск парламенту?

ОЛ: Слід сказати, що всупереч похмурим прогнозам про протистояння і можливе кровопролиття, у Києві досить спокійна атмосфера. Ніч після указу минула без жодних ексцесів. Сьогоднішній день був хоч сповнений подій та сенсаційних заяв, але якихось нештатних ситуацій немає.

ІГ: До яких дій вдається Верховна Рада?

ОЛ: Сьогодні вона продовжила екстрене засідання, розпочате вчора після оголошення про розпуск парламенту. Йдеться лише про депутатів провладної коаліції, опозиція зібрання ігнорує. У парламенті звучали вкрай різкі оцінки рішення президента. Коліціянти заявляли про державний переворот. Погрожували Віктору Ющенку достроковими президентськими виборами, вимагали від нього скласти повноваження і йти у відставку.

Віктор Янукович закликав президента скасувати указ, а Верховній Раді та уряду він запропонував працювати, як і раніше до того часу, поки буде винесене рішення Конституційного Суду щодо легітимності Указу про розпуск. Члени коаліції вже направили своє подання до суду і просять суддів засідати цілодобово, аби лиш розглянути це подання за рекордний термін – п’ять днів.

Коаліція також скасувала повноваження Центрвиборчкому і поновили попередній склад ЦВК на чолі з одіозним Kіваловим, який був причетним до фальсифікації минулих президентських виборів. Таку постанову Рада пртийняла ще вчора вночі. Окрім того, парламентарі заборонили Нацбанку фінансувати вибори.

ІГ: Якою була реакція президента?

ОЛ: Глава держави вже призупинив дію згаданих постанов, адже після розпуску Верховної Ради всі її рішення є нелегітимними. Він також звернувся із відповідним поданням до Конституційного Суду.

Сьогодні Ющенко мав низку важливих зустрічей. Він зустрічався із представниками країн Великої Вісімки, представниками Єврокомісії в Україні, з очільниками облдержадміністрацій, керівниками силових відомств. Зокрема від керівника Служби безпеки Валентина Наливайченка президент отримав запевнення в тому, що СБУ захистить ЦВК і конституційну владу в Україні. А голова ЦВК Ярослав Давидович зазначив, що Центрвиборчком до дострокових виборів готовий.

Глава держави зустрівся також із прем’єром і попередив його, що як головнокомандувач збройних сил, не допустить силового розвитку подій.

ІГ: Оксано, Указ про розпуск парламенту вже опублікований і діє. Але, як виглядає, досі залишаються сумніви у його відповідності Конституції. Як таку ситуацію коментують експерти і сам Президент?

ОЛ: Сьогодні Указ офіційно опублікований, хоча і не в парламентській газеті “Голос України”, і не в “Урядовому кур’єрі”. Указ надрукувало нове видання “Президентський вісник”, яке має статус офіційного. Що ж до легітимності Указу тривають палкі суперечки. Конституція передбачає лише три підстави для розпуску парламенту і цих підстав на разі нема. Проте, як кажуть експерти, президент керувався якщо не буквою, то духом Конституції і як гарант основного закону він вимушений був захистити Конституцію від зазіхань. Тобто в умовах, коли Рада приймала незаконні, неконституційні рішення, а Конституційний Суд мовчав вісім місяців, Ющенку не залишалося просто іншого вибору. Це залишається питанням Конституційного Cуду. І доки він свого рішення не повідомить, цей Указ треба виконувати.

ІГ: Оксано, що зараз відбувається на київських майданах?

ОЛ: Майдан Незалежності, який звикли сприймати, як традиційний форпост помаранчевих сьогодні окупували біло-блакитні. Там зібралося дві-три тисячі прихильників Партії регіонів, соціалістів і комуністів, напнули два десятки наметів, гучно увімкнули музику. Великого натхнення чи ентузіазму на обличчях у присутніх непомітно. Представників помаранчевих сил на Майдані поки що нема. Тривають також пікети прихильників провладної коаліції у Маріїнському парку.

Варто зазначити, що сам спікер Олександр Мороз запропонував накласти мораторій на будь-які вуличні акції до того часу, поки Конституційний Суд винесе свій вердикт.

XS
SM
MD
LG