Спеціальні потреби

Президент України оголосив про розпуск парламенту


Віктор Ющенко припинив повноваження Верховної Ради і закликав до проведення нових виборів. Він зробив це рішення після семигодинних переговорів із лідерами парламентських фракцій, переговори були скеровані на врегулювання політичного протистояння в країні, проте не увінчалися успіхом. Детальніше про події в Україні у розмові Ігоря Гулявого із київською кореспонденткою Оксаною Лігостовою.

ІГ: Наскільки очікуваним було саме таке рішення президента?

ОЛ: Таке рішення було несподіванкою для багатьох. Більшість очікувала продовження політики переговорів, компромісів, круглих столів, підписання нових угод. Політичні консультації президента і парламентарів тривали довгих сім годин. І коли Ющенко з’явився перед камерами, він підтвердив сенсаційну новину, яка вже встигла розлетітися Інтернетом.

Підписано указ “Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради п’ятого скликання”. За словами президента, він прийняв це рішення відповідно до Конституції України та з дотриманням відповідної конституційної процедури. Його рішення продиктоване необхідністю зберегти територіальну цілісність і суверенітет держави, і це не лише його право, але й обов’язок.

Ющенко зазначив, що у Верховній Раді триває свідоме загострення політичної кризи, кроком до якого став неконституційний процес утворення більшості, що призводить до ревізії волі народу, висловленої на виборах. За його словами, конституційна більшість прагне узурпувати владу і законсервувати власне правління.

Позачергові вибори, за словами Ющенка, є крайнім, але неминучим засобом. Однак жодних потрясінь у суспільстві не буде. Президентський указ є обов’язковим для виконання. Відтак попереду Україну очікують дострокові вибори, які мають відбутися на початку червня.

ІГ: А як відреагувала на цю новину Верховна Рада?

ОЛ: Рада підтвердила сьогодні свої попередні заяви про те, що не виконуватиме рішення президента на свому позачерговому засіданні, на якому був присутній також і Прем’єр Янукович.

Засідання почалося водночас із телезверненням президента, на ньому було ухвалено постанову і звернення до українського народу, яка називається про запобігання діям, що загрожують конституційному правопорядку, громадському спокою і стабільності в Україні. За цю постанову проголосувало 255 депутатів. У постанові сказано, що президент не має жодних правових підстав достроково припиняти повноваження парламенту. Відтак Верховна Рада не визнає рішення президента і продовжує працювати. Спікер Мороз заявив, що не виконає акту, який не є конституційним.

ІГ: Що кажуть експерти щодо подальшого розвитку подій?

ОЛ: Ситуація тривожна, і ходять чутки про в’їзд до Києва міліцейських підрозділів. Загалом повертається атмосфера революції 2004-го року. Вона відчувається і в тому, що анонсоване звернення лідерів об’єднаної опозиції має відбутися якраз увечері.

Загалом експерти не очікують якогось серйозного протистояння і розвитку подій за найгіршим сценарієм. Як вони прогнозують, 45 депутатів від коаліції звернуться до Конституційного Суду і спробують оскаржити президентський указ. Будуть розмови про можливі перевибори президента, або імпічмент глави держави.

Кажуть, що завтра слід очікувати мітингів протесту, але врешті, Партія регіонів, яка досить впевнена у собі згідно з рейтингами, піде на вибори. Тобто передвиборча кампанія почалася уже із сьогоднішнього дня.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG