Спеціальні потреби

Конституційний Суд може стати заручником політики


Протистояти політичному тиску та невідкладно розглянути питання, пов’язані зі змінами до Конституції. До цього закликав глава держави Конституційний Суд України. Втім, зустріч Віктора Ющенка із суддями дала привід його опонентам звинуватити самого президента у спробах тиснути на суд.

Зустріч президента із суддями Конституційного Суду тривала близько години, і як повідомляє прес-служба глави держави, ініціаторами її проведення були самі судді.

Водночас представники парламентської коаліції напередодні заявили, що президент збирається чинити тиск на Конституційний Суд, і під стінами будівлі Ющенка очікували пікети. Кількасот прихильників КПУ та Партії регіонів скандували “Ні – тискові на суд!”

На зустрічі президент говорив саме про це: недопустимість тиску на судочинців. Як повідомляє прес-служба глави держави, Ющенко висловив стурбованість ситуацією, коли з кожним днем зростає ймовірність використання суддівського голосу у політичних цілях. Він закликав служителів Феміди не піддаватися впливу і не втягуватися в політику:

“У КС є унікальна безальтернативна місія. Тримати увесь політичний процес у правовому полі, конституційному полі. Це найбільша послуга, яку ви, шановні судді, можете надати суспільству”.

Виступаючи перед суддями, Ющенко наголосив на тому, що в Україні гостра політична криза. За його словами, триває наступ на конституційний лад, проводиться ревізія результатів виборів:

“На мій погляд, існують усі ознаки зміни конституційного ладу і спроб узурпувати владу. Я як Президент України маю намір застосувати всі наявні конституційні засоби, щоб покласти край таким діям”.

Глава держави зауважив, що на розгляді у Конституційному Суді перебувають подання, пов'язані з впровадженням конституційної реформи – зокрема про імперативний мандат народного депутата, про легітимність уряду та про конституційність Закону “Про Кабінет Міністрів”. Віктор Ющенко попросив суддів прискорити розгляд згаданих питань по суті. За словами президента, їх вирішення покладе край неоднозначному застосуванню норм Основного Закону та спробам деяких політиків використовувати Конституцію на власний розсуд і у власних інтересах.

А тим часом в Україні лунають думки про недієздатність нинішнього Конституційного Суду. Піти у відставку радить суддям Член Вищої ради юстиції України Степан Гавриш. На прес-конференції у вівторок Гавриш нагадав, що суд не працює ось уже більше восьми місяців і не може прийняти жодного рішення. За словами експерта, Конституційний Суд або стане політичним заручником і буде політизований, або мусить оголосити про свій саморозпуск. Як припустив Гавриш, саме виняткова відповідальність суду є причиною того, що дотепер він не прийняв жодних рішень.

XS
SM
MD
LG